Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 16.05.2021 - 08:00

Modifikujte svůj vintage Marshall lampovým modulem Lynch Mod

Klasické elektronkové aparáty Marshall Super Lead a JCM 800 patří společně s komby Fender a Vox k etalonům kytarového gearu, které tvořily historii moderní hudby. Jednokanálový Super Lead, k němuž se stále vrací generace hráčů, ale kreslí vytavením koncového stupně, což při nekompromisním výkonu 100 W trochu zavání masochismem, nehledě na zcela pochopitelné odmítavé reakce většiny spoluhráčů i zvukařů.

Ale i za tohoto předpokladu Super Lead neprodukuje high gainový sound, a míra zkreslení modernějšího JCM 800 také nedosahuje saturace Lead kanálu Diezelu VH4, takže ke slovu samozřejmě přichází předřazený overdrive nebo jiný typ nakopávadla. Ještě výraznějšího výsledku s více možnostmi lze dosáhnout pomocí úprav ve stylu legendárního Jose Arrendondoa, který servisoval a modifikoval zesilovače řadě známých muzikantů.

Ovšem jedná se o zásah do elektroniky, který si zvlášť v dnešní době spousta majitelů ceněných letitých aparátů asi rozmyslí. Elegantní řešení nabízí značka Legendary Tones se svými plně analogovými moduly Hot Mod, zahrnujícími také verzi Lynch Mod, navrženou společně se skvělým kytaristou Georgem Lynchem (Dokken, Lynch Mob atd.).

Ručně sestavované obvody modulu, postavené na dvojici preampových lamp JJ 12AX7, jsou ukryty v malém šasi osazeném dvoupolohovým Hot Switchem, potenciometrem gainu a přepínačem bass boostu Deep. Finální montáž zvládne snad každý, alespoň minimálně manuálně zdatný muzikant – celý proces sestává z vyndání původní elektronky na pozici V2, následném zasunutí modulu do uvolněné patice a připojení zemnícího kabelu zakončeného svorkou.

Lynch Mod od Legendary Tones je kompatibilní se sto i padesátiwattovými Super Ledy (1959/1987) a jednokanály JCM 800 2203/2204. Zvukové ukázky v podání George Lynche i způsob zapojení modulu najdete na prvním přiloženém videu. Další záznam demonstruje podobně koncipovaný model Hot Mod V2 a třetí video obě varianty srovnává.

Tagy Legendary Tones Legendary Tones Lynch Mod George Lynch Marshall
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY