Přejít k hlavnímu obsahu
Karel Vaněk - Po, 17.02.2014 - 00:01

Marshall MS-2: ideální pidižvík do tiché domácnosti

Když se řekne Marshall, každému rockerovi se nejspíše vybaví několikametrová zeď postavená z těchto legendárních aparátů za zády světových kapel. Avšak postavit podobnou zeď z modelu MS-2 by trvalo hodně, opravdu hodně dlouho. Označení MS totiž značí MicroStack: nejmenší tranzistorové kytarové kombo od Marshallu vůbec. Jeho výkon dosahuje pouze jednoho wattu. Avšak i s tímto "pidižvíkem" se dají dělat zázraky.

Hlavní předností tohoto kombíčka je samozřejmě kompaktnost. K tomuto účelu bylo také vyrobeno. Snadno se vám vejde do futrálu od kytary a můžete tak hrát, kdekoliv se vám zlíbí. Druhou předností je zvuk v poměru k ceně. Normálně se slušného zvuku z komba za pár stovek nedočkáte, ale Marshall MS-2 je krásnou výjimkou.

S třemi ovládacími potenciometry se toho dá vykouzlit opravdu hodně. Od jemného čistého tónu, až po ostrý zkreslený zvuk. On totiž i ten jeden watt umí pěkně zařvat. Další věc, která vás určitě zaujme, je design. Konkrétně to, s jakou chutí si výrobci pohráli s každým detailem, aby MS–2 vypadal jako opravdový half – stack. Nesmí chybět držák zesilovače, či legendární přední zkosená hrana a další drobnosti. Mezi praktické plusy patří například klipsna na zadní straně, která umožní zavěšení komba za opasek a díky tomu můžete hrát třeba i po cestě do zkušebny.

Bohužel, toto mikro kombo má le i svoje nevýhody. A týkají se opět zvuku. Pokud budete hrát na aktivní kytaru a k tomu ještě dáte volume na desítku, plastová schránka začne nepříjemně rezonovat a bude trpět i reproduktor. Proto bych ani nedoporučoval zapojovat kytarové efekty, pokud máte nastavenou maximální hlasitost. Tento maršálek na to prostě není stavěný. A druhou výtku bych měl ke stabilitě. Pokud zapojíte trochu těžší kabel, budete se hold muset smířit s tím, že bez dodatečného podpůrného systému vám Marshall bude padat na hubu co dvě minuty.

Na trhu je takovýchto mikro komb k dostání mnoho. Vesměs všechny jsou dělány se stejným úmyslem. Jako pomůcka při cvičení, pokud bydlíte například v paneláku, nebo pokud máte své hlavní kombo ve zkušebně a nechcete utrácet hodně peněz za druhé. Avšak tyto kombíčka se dají použít i jako šikovný nástroj na různé jamovačky (samozřejmě bez bicích). Či v extrémních případech, ve spojení s kvalitním mikrofonem, na pódiu, nebo ve studiu.

Já konkrétně na tohoto prcka nedám dopustit. Zažili jsme toho spoustu, včetně toho, když v naší vesnici vypadl na dva dny proud a já nutně potřeboval cvičit na koncert. Tehdy se stal díky svému bateriovému napájení nenahraditelným pomocníkem. Prostě, čistě a jasně, marshallovský zvuk, marshallovský design v menším měřítku a za málo peněz. No, neberte to...


Technické údaje

• kytarové tranzistorové kombo
• 2 kanály
• výkon: 1 W
• reproduktor: 2“
• ovládání: Volume, Tone
• napájení: baterie / adaptér
• sluchátkový výstup
• rozměry: 140 x 110 x 60 mm
• váha: 340 g

Tagy Marshall Marshall Ms-2
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY