Přejít k hlavnímu obsahu
Daniel Polanský - Čt, 15.05.2014 - 10:30

Markbass Micromark 801: má spolky s ďáblem?

Spolky s ďáblem - jedině tak by si dokázal rozumný baskytarista mající trochu přehled o aktuální nabídce komb na trhu to vysvětlit, jak toto kombo hraje. Markbass Micromark 801 totiž pravděpodobně porušuje fyzikální zákony: je totiž neskutečně maličký (26,8 x 26,8 x 26,2 cm), váží neuvěřitelných 5,2 kg, (ačkoliv já bych řekl, že ještě méně) má výkon 60W (R.M.S.) a frekvenční rozsah 60 - 8000 Hz. Třešničkou na dortu číslo jedna je, že má pouze 8” reproduktor. Třešničkou na dortu číslo dva je, že opravdu všechny uvedené parametry splňuje na 100 %. Jinými slovy, tento malý lehoučký prcek má lepší basy, než některé subwoofery.

Názorný příběh: Byl jednou jeden školní sbor, který doprovázela rocková kapela. V ní byl samozřejmě i baskytarista. Měl i baskytarové kombo. Ovšem to vážilo asi tunu (přesněji 26 kg), mělo 15” reproduktor a výkon asi 100W. Nikdo nikdy nepotvrdil, že by bylo schopno dodat takový výkon... Toto asi většina basáků zná a chodí to tak u většiny z nich. Ale nemusí to tak být.

Řešením jsou například osmipalcové reproduktory, které jsou již i na basovém trhu docela standartem. Většina z nich má však výkon jen okolo 15w a když se přiblížíme nastavením k 3/4 výkonu, reproduktor už nezvládá a o tom, jak to "basuje" raději ani nemluvit. U markbassa to neplatí. Toho můžete vysolit klidně na maximum a on si svoji "důstojnost" a čistotu přednesu zachová, navíc stále s úžasně basovými basy.

Na ovládání slouží jen dva potenciometry. Přiznám se, že mě to vůbec nepřekvapilo. Poté, co sem ho slyšel hrát, už mne nemohlo překvapit snad nic. Jsou nazvány Level, což je klasické nastavení hlasitosti a potenciometr VPF (Variable Pre-shape Fil­ter), který by měl vytahovat basy, nebo výšky, podle nastavení - v podstatě stejná funkce, jako známější název tone. Zezadu je XLR výstup a výstup pro připojení externího tweeteru.

Co dodat? Toto kombíčko je snem mnoha začínajících basáků, má skvělý zvuk, nízkou hmotnost i velikost, jen bohužel trochu vyšší cenu (okolo dvanáct a půl tisíce). Ale ten zvuk za to prostě stojí. Kéž by Markbass začal vyrábět subwoofery s takovou váhou. To by se zvukařům ulevilo...

Pro Markbass hraje i výtečný basák Dominique Di Piazza...

Tagy komba Markbass Micromark
Bubeník v kapelách ADLA, doprovodná kapela největšího pěveckého sboru ČR Kampanela, Schola BiGy. Bývalý kytarista Scholy BiGy a bývalý baskytarista kapely ZSDZ.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY