Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 04.05.2014 - 10:42

Limitky Gibsonu: Gibbons Goldtop a Collector's Choice '60

Společnost Gibson Guitars představila na franfurtském hudebním veletrhu dvojici nových Les Paulů z edice Signature a Collector. Do prvně jmenované kategorie přibyla přesná replika speciálu vousáče ze ZZ TOP nesoucí označení Les Paul Billy F. Gibbons Goldtop.

Dílny Custom Shopu by mělo opustit celkem 300 kusů těchto poměrně netradičních nástrojů, polovina má být v hand made úpravě Relic a 50 z nich bude signováno přímo Gibbonsem. Kytarista je také autorem grafiky na korpusu. Mahagonové tělo s rezonančními dutinami pokrývá plát javoru ve zlatém laku, mahagonový krk s profilem "50s Gibbons" disponuje palisandrovým hmatníkem s 22 pražci. Logo na hlavě nástroje je z pravé perleti.

Zvláštností je absence přepínače snímačů a osazení pouze třemi potenciometry (2xVolume, 1xTone). Kytara je vybavena Gibbonsovými oblíbenými humbuckery Seymour Duncan Pearly Gates. Mechanika je tradiční - kobylka ABR, stopbar a ladicí kolíky Kluson Deluxe. Na výběr budou dvě varianty povrchové úpravy a to Goldtop VOS nebo Goldtop Aged.


Předlohou k modelu Gibson Les Paul Collector's Choice '60 Dutchburst byly raritní nástroje LP Standard 1960 "Besame Mucho", "Blue Moon" a "Autumn Leaves", které od roku 1961 vlastní holandský jazzový kytarista Robbert van der Ende.

Novinka bude vyráběna pouze v odstínu Dark Burst v úpravě Relic a na trh se dostane v limitované sérii 300 kusů. Korpus je z jednoho kusu mahagonu s dvoudílným javorovým topem, na mahagonovém krku s tenkým profilem V3, typickým pro nástroje s označením 1960, je nalepen palisandrový hmatník (radius 12 palců) s 22 pražci jumbo. Mechaniku tvoří osvědčená chromovaná kobylka tune-o-matic ABR-1 Thumbwheel, hliníkový struník a ladicí strojky Kluson Deluxe Green Key Double Band s převodem 12:1. Úhel hlavy vůči krku je 17 stupňů.

Kytara je osazena dvojicí humbuckerů Custombucker PAF, k přepínání mezi nimi slouží známý třípolohový přepínač a změnu nezaznamenaly ani potenciometry hlasitosti a tónové clony s kondenzátory Bumble Bee.

Oba nástroje, patřící ke špičce produkce Gibsonu, budou dodávány v luxusním pouzdru potaženém kůží a s certifikátem pravosti.

Tagy Gibson Gibbons gear
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY