Přejít k hlavnímu obsahu
redakce - So, 30.11.2013 - 14:45

Legendární Gary přiveze neznámou verzi Draculy z roku 1931

Kytarový zázrak moderní kytary Gary Lucas, známý z působení v kapele Captain Beefheart a z četných spoluprací s legendárními hudebníky (např. Jeffem Buckleym, Lou Reedem či Nickem Cavem), přijíždí v prosinci do ČR představit unikátní projekt spojující živý koncert a film. Málo známou, kritiky velmi ceněnou verzi filmu Dracula z roku 1931 Lucas živě doprovází zčásti komponovaným a zčásti improvizovaným soundtrackem. V první polovině prosince na něj můžete vyrazit v Praze i Brně.

Snímek, jehož zvuková stopa obsahuje pouze dialogy a zvukové efekty, podkresluje podmanivými kytarovými linkami. Od premiéry v roce 2009 sklízí projekt nadšené recenze, kvůli náročné realizaci jej však Gary Lucas uvádí spíše výjimečně. V Praze se španělským Draculou vystoupí 11. prosince v kině Aero, v brněnském kině Scala o den později. České miniturné zakončí opět v Praze, když 14. prosince v klubu Jazz Dock představí projekt Gary Lucas and The Ghosts of Prague.

Tato alternativní verze Draculy z roku 1931 vznikala po nocích ve stejných kulisách jako slavný Dracula Toda Browninga s Belou Lugosim v hlavní roli. Herci, v čele s mexickou legendou Lupitou Tovarovou a ve Španělem Carlosem Villariasem, se zde na svou dobu odvážili k nečekaně uvolněným a expresivním výkonům. Film se dočkává uznání více než 80 let po svém vzniku – značnou část tohoto období byl považován za ztracený.

Garyho živá hudba se proplétá filmem a podbarvuje dialogy i dlouhé záběry, jež původně obsahovaly pouze zvukové efekty: "Lucas, usazený před plátnem s několika pedály a dvěma kytarami, vysílá směrem k publiku téměř nepřetržitý proud zvuků připomínajících gotické varhany, řítící se vodu nebo tikot hodin, temné country hrané se slidem na malíčku či zlověstné flamencové rytmy," popisuje recenze v The Guardian. Hodně velké lákadlo, co říkáte?

Tagy Gary Lukas Dracula

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY