Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 01.09.2020 - 00:01

Lampový overdrive Vahlbruch FX Kaluna

Mezi německé značky orientující se na produkci kytarového gearu nepatří jen notoricky známé společnosti Engl, Hughes & Kettner, Framus nebo Diezel, ale také celá řada malovýrobců včetně konstruktéra Henninga Vahlbrucha, jenž se věnuje vývoji a výrobě butikových efektů. Zatím nejnovější přírůstek v portfoliu firmy Vahlbruch FX představuje elektronkový overdrive Kaluna, potvrzující nekompromisní zvukovou i mechanickou kvalitu pedálů, ručně sestavovaných v dílně nedaleko Hannoveru.

Overdrive využívá originálně koncipovaný okruh se stoprocentně analogovou signálovou cestou. Zmíněná dvojitá trioda ECC83/12AX7 podpořená výběrovými součástkami dodává zvuku krémovou saturaci s trojrozměrným charakterem a lehkou komprimací typickou pro lampové zkreslení.

Pro posílení dynamické odezvy, projekce, ataku a transparentnosti tónu je na lampu přiváděno napětí 250 V, o což se stará integrovaný konvertor. Krabička disponuje klasickými ovladači Drive, Volume a pečlivě kalibrovanými trojpásmovými korekcemi se zdvihem +-12 dB, takže při minimální hodnotě gainu může efekt zastávat funkci boost-ekvalizeru.

Samostatnou kapitolou je řešení nášlapného spínače využívajícího unikátní technologii MagTraB (Magnetic Transducer Button) se zabudovaným magnetem navázaným na detekční senzor. Informaci o pohybu magnetu, jenž je závislý na stlačení switche, následně převezme speciální kontroler a dá pokyn pozlacenému relé k tiché aktivaci či deaktivaci audio obvodu.

Footswitch MagTraB by měl podle informací výrobce vydržet téměř nekonečný počet spínacích cyklů a systém je možno několika jednoduchými kroky přepnout z bufferovaného do true bypass režimu. Elektronkový overdrive Vahlbruch FX Kaluna o rozměrech 120 x 100 x 48 mm a hmotnosti 375 g je napájen standardním DC adapterem 9V/500mA. Evropská cena se pohybuje okolo 340 eur.

Tagy Vahlbruch Vahlbruch FX Kaluna
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY