Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Lampový amp/speaker emulator Carl Martin Ampster

Digitální pedály ve stylu amp-in-a-box jsou v posledních letech rostoucím trendem, ale nezastavil se ani vývoj plně analogových modelů, což potvrzuje elektronkový amp/speaker emulator Ampster z produkce firmy Carl Martin. Novinka, která se po několika odkladech dostává konečně na trh, si podle dánského výrobce velmi dobře rozumí s ostatními efekty a vyznačuje se obdobně citlivou reakcí na dynamiku hry jako skutečný lampový zesilovač, což uvítají kytaristé, kteří před spoustou presetů typických pro digitální modely dávají přednost jednoduchosti a přirozenému zvuku.

Preampová sekce, osazená elektronkou 12AX7 ukrytou pod perforovanou kovovou destičkou, nabízí zvukový charakter britských aparátů – v daném případě pravděpodobně Carl Martin využil svých zkušeností s navrhováním ceněných pedálů řady PlexiTone, inspirovaných jednokanálovými zesilovači Marshall Super Lead. Hlavní panel disponuje potenciometry s tradičními parametry Gain, Treble, Middle, Bass, Presence a Master.

Předzesilovací jednotku doplňují dvě simulace reproduktorů, a to kabinet 2 x 12 s otevřenou zadní stěnou, a uzavřeného boxu 4 x 12, jejichž aktivaci znázorňuje červená či zelená dioda. Levý footswitch Cabinet umožňuje přepínání mezi nimi, zatímco pravý nášlapný spínač Mute slouží ke ztlumení signálu pro ladění, výměnu kytar atd.

Na čelní straně pedálu najdeme kytarový vstup, výstup Link pro připojení k zesilovači, symetrický XLR DI konektor s emulovaným signálem, tlačítko uzemnění, efektovou smyčku, zdířku Remote pro volitelný externí footswitch, a také posuvný spínač Voicing, umožňující výběr ze tří různých režimů ovlivňujících projekci nízkých frekvenčních pásem.

Carl Martin Ampster, jehož elektronika s průměrným proudovým odběrem 600 mA je ukryta v robustním šasi vybaveném velkým madlem z ocelové kulatiny, chránícím zároveň potenciometry, je napájen 9V adapterem, u něhož firma doporučuje proudovou rezervu 1A. Oficiální evropská cena modelu o rozměrech 145 x 120 x 70 mm a hmotnosti 800 g byla nastavena těsně pod hranicí 300 eur.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY