Přejít k hlavnímu obsahu
František Čáp -

Kytarový box RANDALL RT412ACX

Hledal jsem vhodný kytarový box a nakonec jsem našel vítěze od značky Randall. Výběr nebyl nijak snadný, kytarových reproboxů je na trhu velká řada a jejich zkoušení není zrovna procházka růžovým sadem. Máte dvě možnosti. Buď si vezmete své vybavení do prodejny, kde se postupně zapojíte do různých beden a porovnáváte. Nebo složíte zálohu a si půjčíte bedny na testování do zkušebny – to byla i moje volba.

Vybíral jsem pouze z boxů osazených reproduktory Celestion Greenback nebo Celestion V30, tedy naprosto klasické a velmi používané osazení tzv. „čtyřdvanáctkových“ boxů (bedna se čtyřmi reproduktory o průměru 12 palců). Důležitá pro mě byla i možnost zapojení STEREO, což vám všechny boxy neumožní a upřednostňoval jsem zkosené bedny. Kromě RT412ACX byli dalšímy kandidáty: ENGL E412VSB, VHT 412S-P50E a MARSHALL 425B.

Co mě přesvědčilo?

Zásadní je zvuk, který leze ven. To je jasné. Box od Randallu hraje krásně čistě i ve vyšších hlasitostech, umí pořádně zařvat když do něj pošlete hi-gain zkreslení a zároveň hezky reprodukuje zpěvné tóny v sólových partech. V tomto ohledu byli všechny boxy téměř srovnatelné, až na MARSHALL 425B, což je levnější série a nelze ji objektivně srovnávat se zde přítomnými a dražšími konkurenty. Potom už záleželo jen na drobných detailech ve zvuku a také nezanedbatelné váze. Ač mám značku Engl velmi rád a vím, že dobrý reprobox musí vážit nějaké to kilo, těch 50 kg na mě bylo opravdu trochu moc :) Nakonec zvítězila nízká hladina šumu a subjektivně-pocitově nejlepší zvuk, který jsem našel u Randallu. K mému rozhodnutí přispělo i designové zpracování s kovovým „grillem“ – mřížkou, která dokonale chrání reproduktory.

S boxem RT412ACX jsem velmi spokojen a mohu ho jen doporučit. Používám ho ve spojení s MESA 50:50 a LINE6 POD X3 Live, řadou krabiček a kytarovým synťákem ROLAND GR se nímačem 20GK. Boxem občas proháním i Kaoss Pad nebo Theremin Vox a nemohu si stěžovat. Je hodně průrazný a vhodný hlavně na tvrdší muziku, jelikož střídám různé žánry, je pro mě tahle volba ideální.

Závěrem bych snad jen dodal jen tolik. Na velkém pódiu bych měl raději 2 tyhle boxy nebo rovnou 2 fullstacky zapojené do sterea :) To je asi sen každého hlasitého kytaristy, ne?

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

František Čáp
Kytarista a hledač nových zvuků
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY