Přejít k hlavnímu obsahu
Kapelník Michal Němec během natáčení klipu Here I Am | Foto: Dušan Krejdl
Kapelník Michal Němec během natáčení klipu Here I Am | Foto: Dušan Krejdl
redakce -

Krajina Ró si v novém klipu zablbla, Hotel Blázen křtí v první den voleb

Rok od vydání debutového alba Hotel Blázen se Krajina Ró chystá ke slavnostnímu křtu, který proběhne 8. října od 19 hodin v pražském Jazzdocku, hostem i křtitelem bude kapelník Trabandu Jarda Svoboda. Ještě předtím ale vychází videoklip ke skladbě Here I Am – první anglicky zpívané skladbě Michala Němce, éru Jablkoně nevyjímaje.

Zkušený videotvůrce Dušan Krejdl, který natáčel i předchozí klip ke skladbě Zrcadlo, uchopil píseň Drahokam a do všech detailů vypracoval krásný scénář pro slunečný letní klip. Kopce se vlnily, obzory rostly, příroda dýchala a svět byl dobrý a spravedlivý. V té kráse žili muzikanti svou píseň a na všechno dohlížející slunce přitom pomalu vypouštělo červánky. Nakonec se světlo pomalu rozplynulo v tichu a příběh šťastně skončil.

„Když se koncem srpna létu na truc zatáhl a rozpršel i poslední z natáčecích dnů, musel být krásný scénář zapomenut a Drahokam nahradila nesluneční, neletní skladba Here I Am. Sešli jsme se u mě doma a začali improvizovat. Kytarista někde vyhrabal mé prastaré pubertální banjo bez strun a uchýlil se s ním na stůl v kuchyni. Bubeník prozkoumal byt a sestavil novou bicí soupravu: hrníčky, sklenice, kastroly, kameny, starožitný dřevěný pejsek, sádrová soška, to vše na paličkovaném ubrusu. Mlčící zpěvačka se naaranžovala na schody na půdu a do klipu přibrala i dvě kolem se motající koťátka. Basák využil chvíli, kdy nepršelo, ponořil se do zahrady a dělal, že hraje na kontrabas. Já šlapal na rotopedu a otvíral pusu, jakože zpívám. V noci se pak zpěvačka neovládla a vyběhla tančit na náměstí. Sám videotvůrce, zbaven scénáře i jakýchkoli zábran, pobíhal s kamerou a točil a točil,“ říká Michal Němec.

Z natáčení klipu Here I Am | Foto: Dušan Krejdl

Dále už proces probíhal standardně. Režisér, kameraman i střihač v jedné osobě se na několik dní ponořil do natočeného materiálu, pak toho velkou většinu vyhodil a z toho, co zbylo, vytvořil klip. A protože, jako kdekoli jinde, jsou i v Krajině Ró nesmysly stejně důležité jako smysly, je to klip o radosti ze života, přesně takového jaký zrovna ten den byl.

V Krajině Ró se snoubí zkušenost s progresivním mládím. Mezi spoluhráči Michala Němce v Krajině Ró nechybí ani o čtyři desítky let mladší kytarový talent Tomáš Frolík a zpěvačka Anna Břenková. Součástí kapely jsou také zkušení hráči Michael Nosek na bicí a Johnny Judl Jr. na baskytaru. Bez zajímavosti jistě není, že Frolík, Nosek a Judl spolu tvoří powerbluesové trio The Bladderstones. Dohromady přispěli k pestrosti před rokem vydané desky Hotel Blázen, která je plná písničkové křehkosti, bluesrockové dynamiky a místy i punkové drsnosti.

Tagy Krajina Ró Michal Němec

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY