Přejít k hlavnímu obsahu
Krajina Ró je na domácí scéně jednou z nejpestřejších autorských kapel. Jděte se na jejich koncerty inspirovat. |  Foto: Richard Hodonický
Krajina Ró je na domácí scéně jednou z nejpestřejších autorských kapel. Jděte se na jejich koncerty inspirovat. | Foto: Richard Hodonický
redakce -

Krajina Ró pokřtí Mlhoviny s Martinem E. Kyšperským, Radůzou a Janem Rejžkem

Své druhé album Mlhoviny, které nyní vyšlo také na vinylu, pokřtí Krajina Ró. Pro tento slavnostní moment si kapela kolem zkušeného hudebníka Michala Němce vybrala hned tři místa. V brněnském Kabinetu múz s Krajinou Ró už 20. září zahraje a desku pokřtí Martin E. Kyšperský, v pražské Malostranské Besedě tento úkol 14. října splní kritik Jan Rejžek. Speciální vystoupení spojené se křtem ovšem hudebníci chystají také 5. října v domácím prostředí Městského divadla ve Slaném, kde vystoupí rovněž Jablkoň a Radůza.

Kapelník legendární Jablkoně Michal Němec a kytarový kouzelník Tomáš Frolík i s celou kapelou The Bladderstones spojili síly, přibrali zpěvačku Annu Břenkovou a bez jakýchkoli zábran zamíchali folkovou křehkost do rockového těsta, přisypali trochu psychedelického koření a pak ještě osolili. Tak vznikla Krajina Ró, o které se s nadsázkou hovoří jako o mladé alternativně rockové kapele s jedním starým Němcem. „Takové označení je ale zavádějící. Michalovi říkáme Bejby, protože má tak mladou duši, že jeho skutečný věk není podstatný,“ říká v našem rozhovoru zpěvačka Anna Břenková. „Michal je blázen. Je sympaticky ulítlej. V hudbě nezná žádné hranice, styly a žánry pro něj nic neznamenají. Občas se vytasí s něčím, co si našel na Spotify, a často je to hudba, kterou poslouchá ta nejmladší generace,“ dodává kytarista Tomáš Frolík.

Na svém novém albu Mlhoviny kapela dospěla, zhutněla a místy i zprůzračněla. Na současné české nezávislé hudební scéně se jedná o jednu z nejpestřejších autorských kapel. Podobně tvůrčí v kapele Květy a mnoha svých dalších projektech je rovněž Martin E. Kyšperský, ale také respektovaná písničkářka Radůza, která pokřtí album a v krátkém setu zahraje v domovské základně Krajiny Ró ve Slaném. Roli křtícího otce v pražské Malostranské Besedě sehraje jedna z blízkých osob kapelníka Michala Němce, hudební (i jiný) kritik Jan Rejžek.

Spojovacím prvkem obou alb Krajiny Ró, Hotelu Blázen i v dubnu vydaných Mlhovin, které 19. září 2023 u Indies Scope vychází také na vinylu, je kromě stejného personálního obsazení stále také téma bláznovství. „V mojí hlavě zuří jarní revoluce, řídí jí signály z mlhoviny srdce... Jsem blázen, ale nemám na to papíry, protože blázen jsem jenom teď na chvíli,“ zpívá Němec, který celý svůj život až trochu bláznivě přizpůsobuje hudební tvorbě a svou novou kapelu složenou z mladých hudebníků založil až po sedmdesátce.

Podzimní koncerty Krajiny Ró

20. 9. Brno – Kabinet múz (+ Martin E. Kyšperský), křest alba
5. 10. Slaný – Městské divadlo (+ Jablkoň, Radůza), křest alba
12. 10. Liberec - Experimentální studio
14. 10. Praha – Malostranská beseda, křest alba
21. 10. Nový Jičín – Klub Galerka
22. 10. Zlín – Zelenáčova šopa

Tagy Krajina Ró Michal Němec The Bladderstones

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY