Přejít k hlavnímu obsahu
The Kooks rozhodně neztratili svoji schopnost být rádiově přitažliví a nevtíraví zároveň. | Foto: Roger Woolman
Martin Hošna - Po, 15.08.2022 - 12:00

The Kooks stále nahlížejí na svět optimisticky

Je to k nevíře, ale i po šestnácti letech od svého debutu, který indierockové průkopníky katapultoval na hlavní pódia mezinárodních festivalů, jsou sThe Kooks stále tou samou optimistickou partou jako na začátku. Deska 10 Tracks to Echo In The Dark je podmanivou sbírkou, v níž to tanečními kytarovými groovy jen pulsuje.

Zatímco řada kapel propadala v covidové pandemii depresi, The Kooks nepanikařili. Žádná politická prohlášení, pocity úzkosti a beznaděje. Frontman kapely Luke Pritchard se nechal inspirovat surrealismem a rodinným štěstím a za pomoci svých kolegů vytvořil moderní nahrávku, s níž kapela hodně zabrousila do digitálních technologií a elektropopu. Písničky hrají barvami, místy experimentují se zvukem, přesto jsou The Kooks stále věrni svému stylu, který na začátku tisíciletí spoludefinoval indie rock.

Otvírák Connection se vlní ve středním tempu, obklopený bohatými syntezátory a dunivými samply, které mají až návykový groove. Ten je patrný i v dalších písních. Následující Cold Heart se svým svižným tempem nejvíce blíží prvním nahrávkám kapely, zatímco naléhavá skladba Closer opět koketuje svým arénovým refrénem s elektropopem.

Lehce taneční píseň Beautiful World s funky rytmikou a reggae kytarou září pozitivitou, stejně tak i skladba Modern Days, která melancholicky napodobuje Duran Duran v jejich největší slávě.

The Kooks vesele pokračují v odlehčené atmosféře: Oasis je houpavá taneční písnička pro letní parkety, funková baskytara rozduní syntezátory ve skladbě 25 a jemná akustika uzavírá poslední zářez Without a Doubt, oddychový výlet do zlatých šedesátek.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Klasická indierocková kytarovka tu spojila síly s berlínským producentem, zpěvákem a skladatelem Tobiasem Kuhnem, ale také s německým duem Milky Chance a švédským elektromágem Neikidem. The Kooks tak znějí více „evropsky“, nedrtí pouze šestistrunné kytary, ale více si hrají se zvukem.

Přesto se není třeba obávat, že by od předešlých řadovek odlišná atmosféra dělala z 10 Tracks to Echo In The Dark méně upřímnou nahrávku. Reggae popový nádech, cinkavý elektropop, saxofony (Sailing on a Dream) experimentují s odkazem kapely, která v Berlíně hledala stopy po Davidu Bowiem či Talking Heads. The Kooks rozhodně neztratili svoji schopnost být rádiově přitažliví a nevtíraví zároveň.

​The Kooks - 10 Tracks to Echo In The Dark

The Kooks – 10 Tracks to Echo In The Dark

Lonely Cat, 32:12

indie rock

80 %

Tagy The Kooks Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY