Přejít k hlavnímu obsahu
Koncert kapely Matěje Lipského v planetáriu bude mít muzikoterapeutický přesah. | Foto: archiv Matěje Lipského
Koncert kapely Matěje Lipského v planetáriu bude mít muzikoterapeutický přesah. | Foto: archiv Matěje Lipského
redakce - Ne, 29.05.2022 - 16:00

Koncert Projektu XIII v planetáriu z poloviny obsadí klienti z Tloskova

V osmdesátých letech Matěj Lipský, hudebník a současný ředitel Centra sociálních služeb v Tloskově, poslouchal post punkové a gothic rockové kapely. Později si vysloužil ostruhy v řadě žánrově rozdílných kapel (mj. Negative Face, Masturbace, Krmelec, Bratrstvo Luny). Nyní se s albem Ad Radices Tergum a svou novou kapelou Projekt XIII rozhodl rozdmýchat právě gothic rockového ducha osmdesátek.

Deska, jež je digitálně už venku, vyjde na CD v den koncertu. Kapela ho chystá 8. června 2022 v Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy. „Albem Ad Radices Tergum, což se dá přeložit jako „zpět ke kořenům“, jsem se rozhodl vyjádřit poctu daným stylům a kapelám té doby. Nahrávalo se sice se všemi novodobými zvukovými možnostmi, přesto doufám, že se nám podařilo dotknout hudebního ducha osmdesátých let. Jak se nám to povedlo, je na vašem posouzení. Pro mě osobně to byla velká výzva, držet se jednoho stylu, protože v mých předchozích hudebních projektech jsem se věnoval právě stylovému prolínání,” říká frontman kapely a držitel Anděla z roku 2009 Matěj Lipský.

Koncert Projektu XIII ve Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy, která se nachází v parku Stromovka, bude dle jeho slov výjimečný. Kapela pokřtí své album při projekci hvězd a planet na největší kopuli ve střední Evropě. Polovina sálu bude vyhrazena pro klienty se zdravotním postižením z Centra sociálních služeb Tloskov, kde je Matěj Lipský ředitelem. Zároveň jsou na koncert pozvaní přátelé z Laguna Psáry – podobného centra pro lidi se zdravotním postižením. Koncert tedy bude mít muzikoterapeutický přesah.

„Velice často se mě klienti v Centru sociálních služeb Tloskov ptají, kdy jim se svojí kapelou opět zazpívám. Kromě toho se ptají, kdy pojedou na výlet do Prahy, třeba do planetária. Tyto dvě otázky mi připomněly dávný nápad zahrát s kapelou v planetáriu pod vizualizací hvězdné oblohy. To byl hlavní motiv, proč začaly přípravy tohoto unikátního koncertu, který se už nikdy nebude opakovat,” dodává Lipský k už vyprodanému koncertu.

Ačkoliv je Projekt XIII neznámá kapela, tvoří ji kromě Matěje Lipského muzikanti z uznávaných rockových, punkových, post-punkových a metalových formací: bubeník Tomáš Kašpar, bicí (Bratrstvo Luny, Krmelec, U.M.P.), baskytarista Martin Jandourek (Sector X, Negative Face, Bratrstvo Luny), kytarista Daniel Kroft (Latitude 77, Negative Face), kytarista Ivo Rafan Traxmandl (Pipes and Pints, Bad Tones) a klávesista Petr Maliňák (Free Ride, Drupi band, Anhead).

Kromě Projektu XIII vystoupí synth-popové zpěvačky Binery ze Slovenska a zároveň je v plánu setkání s Czech Predators. Výjimečnou podobu celé koncertní scény si vzal na starost filmový architekt Ivo Návrat se svými studenty ze Střední umělecké školy designu.

Závěrem bychom ještě rádi upozornili na další z projektů hudebníka a muzikoterapeuta Matěje Lipského, který se loni stal také spisovatelem. Vydal totiž fantastickou knihu pro děti Mámo, táto, v komoře je krockodýl. Součástí knížky je také 2CD dětských skladeb s Vaškem Bláhou, Ivanem Hlasem, Milanem Caisem, Jiřím Lábusem a mnoha dalšími hosty. Úvodní slovo k nim namluvil Matějův dědeček Lubomír Lipský. Kniha vznikala 10 let a na cca 100 stranách přináší 3 pohádky a zpěvník.

Tagy Matěj Lipský Tloskov Projekt XIII

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY