Přejít k hlavnímu obsahu
redakce -

Konceptuální deska Dalibora Mráze odráží překomplikovanost doby

„Tohle album ze všeho nejvíce představuje cestu. Cestu mezi dětstvím a dospělostí. Cestu muže, který hledá své místo v životě. Cestu o pochopení a následném ztracení ega, které vnímám jako největší problém v osobním i duchovním rozvoji člověka“ – těmito slovy Dali Mráz, šikovný český bubeník, hudební skladatel a firemní hráč značky Zildjian, uvádí své nové konceptuální album.

Deska Level 25 je fusion průnikem mezi vážnou hudbou, jazzem, rockem a řadou dalších žánrů, který je provedený s nebývalou grácií. Vyšla u prestižního labelu Kobalt a podílela se na něm dvacítka špičkových světových instrumentalistů, namátkou Scott Kinsey, Anton Davidyants, Federico Malaman, Junior Braguinha a řada dalších. Na vibrafon si zahostoval Dano Šoltis a na baskytaru poněkud netradičně další z šikovných bubeníků Gergo Borlai.

„Album je padesátiminutovým filmovým příběhem rozděleným do 14 kapitol – skladeb – a popsaným v knížce, která je součástí alba. Popisuje 14 duchovních disciplín, které jsem v průběhu vývoje alba dokumentoval,” popisuje Dali Mráz.


Deska vznikala tři roky a na její dokončení významně přispěla celosvětová sbírka Indiegogo, kde se podařilo vybrat 128 % požadované částky. Hlavním partnerem se nestal nikdo menší, než kanadský bubenický YouTube kanál Drumeo. Právě na tento kanál byl Dali jako dosud jediný Čech pozván a v rámci tohoto pozvání nové album pokřtili dva hlavní představitelé Jared Falk a Dave Atkinson.

Album jako novodobý koncept koncertu pro klavír, orchestr a kapelu, doplněný o příběhovou linii, představuje pojetí, které má posluchači nabídnout komplexní hudební, vizuální i literární zážitek. Odráží překomplikovanost dnešní doby, kdy velice komplikované polyrytmické pasáže se spletitými harmoniemi střídají široké plochy s výraznými melodiemi. Hudebníci, kteří se na nahrávání podíleli, přitom až do vydání alba nevěděli, že jsou součástí filmového příběhu, který tento ucelený koncept tvoří. Za Frontmana palec nahoru.

Tagy Dalibor Mraz

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY