Přejít k hlavnímu obsahu
Josh Dion, zdroj: YouTube
Josh Dion, zdroj: YouTube
Radek Dunovský -

Josh Dion a Paris Monster: nová tvář amerických kořenů

Je to nějaký ten pátek, co tuto bandu z NY pozoruji. Slyšet tyto Američany, byť pouze na internetu, bylo uchu lahodícím a zároveň velice originálním zážitkem. Máme zde totiž geniálního Joshe Diona, který je nejen znamenitým bubeníkem, ale také spouštějícím aktérem formace Paris Monster. Můj čtvrtý vizionář.

Když vše vezmeme pěkně od začátku, největší inspirací již od střední školy pro něj byl funk a s ním spjatá funková skupina Parliament. Díky těmto vlivům ihned věděl, kam mířit a jak se hudebně rozvíjet.

I když měl po maturitě otevřené dveře snad na všechny prestižní hudební univerzity v USA, tak přesto tu svou vybranou v New Jersey nakonec nikdy nedostudoval. V období studia totiž začal koncertovat jazzem ovlivněnou skupinou Ulu snad po celých Spojených státech.


V interview Josh říká: „Bylo to úžasné období, seděl jsem velice často v zadní části dodávky a jen se inspiroval vším kolem mě. V té době jsem začínal psát mimo jiné také jako žurnalista a hlavně napsal většinu textů pro své budoucí album.“

Z kapely Ulu nakonec ale odchází a hraje s kytaristou Chuckem Loebem. „Chuck byl zodpovědný za to, že jsem se ocitl mezi všemi velkými muzikanty v NY. Setkal jsem se zde s mnoha hrdiny, jako je Will Lee, Bill Evans a Randy Brecker.“

Netrvalo ovšem dlouho a Dion se po nějakém čase opustil Chucka a založil Josh Dion Band, která fungovala v letech 2004 až 2008. S touto čtyřčlennou skupinou nahráli tři skvělá alba a procestovali téměř celé Spojené státy. Josh v této skupině působil jako frontman, zpěvák a bubeník v jedné osobě, což opravdu není nic jednoduchého. Právě to je ale tou věcí, která mu pomohla definovat jeho vlastní hudební osobitost.

Když člověk najde svůj styl, poté jeho hudba opravdu začne mít smysl...

V roce 2008 kapela končí své působení a náš vizionář zakládá současnou aktuální sestavu Paris Monster, kde působí spolu s ním také skvělý basista a hráč modulárních systémů Geoff Kraly. Ano, čtete dobře. Skupinu tvoří pouze dva muzikanti!

Obrovskou zajímavostí na Joshovi je také to, že ke zpěvu a bubnům v Paris Monster přidal ještě klávesy. Sám říká: „Vše je to opravdu jen o tom využít vědomosti o všech těch nástrojích. Nejsem klavíristou, který by se posadil čistě za klavír a odehrál koncert. Pro mě má smysl synth bass, který slouží kapele zábavně a jednoduše. Na začátku to ovšem nebylo vůbec jednoduché hrát součastně na bicí i syntetické klávesy.“

A nyní ke konkrétnímu gearu této dvojky. Josh Dion hraje na bící soupravu často složenou z více různých značek jako Yamaha, Byzance, Zildjian, Remo a Gretsch. Svou muziku obohacuje syntetickým klavírem značky Mopho. Basista Geoff Kraly ihned zaujme svou starou basovou kytarou Fender. Jednat by se mělo konkrétně o nádherný Jazz Bass z konce šedesátých let. Tento skvost má napojen na různé efekty, aparát značky Aquilar, a pravděpodobně dokonce na modulární systém, který leží vždy za jeho zády.

Živě ve Washingtonu!

A verdikt?

Krásně skupinu popsal newyorský magazín Deli. Ten Paris Monster nazývá komplexním sofistikovaným a instrumentálním mechanismem, který by mohl být novou tváří starých amerických kořenů.

Když se vše pokusíme rozebrat trochu více jako celek a hledat v této formaci nějaké žánry, patrně bychom popsali celou knihu. Slyšíme zde prvky funku, soulu, rock 'n' rollu, garage stylu a dalších žánrů. Tohle prostě pánové neřeší a hrají naplno napříč žánry.

Kapela není ale proslulá jen svou energií a propojením žánrů. Lze zde cítit také hravost, kreativitu a dokonalé zvládnutí více nástrojů. Doporučuji koncert dvojice 11. října v Jazz Docku. Jedná se skutečně o úžasnou podívanou se skvělým groovem!


Tagy Vizionáři Josh Dion Paris Monster

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jižanský bohém na nekonečné cestě... Píšu, zpívám, hraju a tvořím.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY