Přejít k hlavnímu obsahu
Vít Vojík -

Jeď dál: 10 způsobů, jak zůstat kreativní v časech dobrých i zlých

Jak přežít ty chvíle, kdy nejste daleko od toho, že se na aktuální projekt, nebo dokonce na celé vaše hudební snažení úplně vykašlete? Kniha Jeď dál od neúnavného kreativce Austina Kleona zábavnou formou popisuje 10 tipů, jak si udržet kreativní nadhled.

Kreativita je dar i prokletí. Ten pocit, když člověk přijde s dobrým nápadem, je k nezaplacení. Na druhou stranu se kreativní proces skládá i z nekonečných chvil, kdy se zdá, že už vás nikdy nic kloudného nenapadne. Řada začínajících umělců skončí také kvůli tomu, že výsledek mnoha projektů je nehmatatelný. Hodiny a hodiny makáte na novém songu, točíte klip, utratíte spoustu peněz, pak ho vydáte. A ono se nestane nic. Krom pár lajků a komentářů od rodiny a přátel je svět stále tím stejným místem, jako byl před tím. Vydáte další song a výsledek je stejný.


„Každý, kdo žije nějak kreativně, potřebuje mít tohle hecování ve své knihovně.“
– Bookpage

Chuť pracovat na nových věcech se tak může začít song od songu vytrácet. Ale právě tato každodenní rutina, tento každodenní boj sám se sebou a svými pochybami, je cesta k cestě. Ano. Cesta k cestě. Jak můžete dělat dobré věci, pokud vás neustále stresuje, že na vás lidi nechodí a že nejste tam, kde jste chtěli být? Že jste nedosáhli vytyčeného cíle. Dobré věci se daleko lépe dělají s nadhledem a vědomím, že jste na své cestě a každý den po ní kráčíte znovu a znovu. To je ten cíl.


Mnoho takových myšlenek popisuje Austin Kleon v jeho knize Jeď dál. Ač se může slovo kniha v dnešní době jevit jako sprosté slovo, nebojte, nejedná se o žádný elaborát. Kleon se drží svého stylu a čtivý text doplňuje názornými ilustracemi, které vystihují to nejdůležitější. A z vlastní zkušenosti můžu říct, že kniha opravdu pomáhá. Vystavil jsem si ji na viditelné místo ve studiu a vím po čem sáhnout, až bude nejhůř.

TIP: Shodou okolností je kniha aktuálně ve slevě, jelikož se objevila ve videu youtubera Petra Máry. Získat ji tak můžete do 1. listopadu se 30% slevou na melvil.cz (platí i na eknihu). Stačí zadat kód „PETRMARA“. Příjemné čtení!

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Vít Vojík
Stage je lajf. Není místo, kde bych se cítil víc na svém místě. Songy, co mi hrály v hlavě, najdeš tady: witus.cz. Na Frontman píšu 10. rokem a od roku 2018 spravuju sociální sítě.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY