Přejít k hlavnímu obsahu
 Philip Catherine a jeho trio | Zdroj: P&J Music
Philip Catherine a jeho trio | Zdroj: P&J Music
redakce - Po, 24.02.2020 - 13:15

Jazz Meets World: Ralph Towner, Philip Catherine a trio Libora Šmoldase

Velký sál pražské Novoměstské radnice v březnu rozezní v rámci jubilejního 25. ročníku koncertní série Jazz Meets World hned třikrát struny jazzových kytar. První dva kytaristé, Ralph Towner a Philip Catherine, se řadí ke světovým muzikantským ikonám. Třetí z nich, Libor Šmoldas, už rozhodně také není neznámým ani v NY.

Legendární americký kytarista Ralph Towner, respektovaný skladatel, kytarista a klávesista „Oregonu“ a odpůrce komerce, má za sebou i mnohaletou úspěšnou sólovou kariéru, která ho přivedla ke spolupráci s velkými umělci, jako jsou Gary Burton, Egberto Gismonti, Larry Coryell, Keith Jarrett, Jan Garbarek a Gary Peacock. Townerovo jméno je v jazzové muzice spojeno s unikátním zvukem jeho dvanáctistrunné kytary. Towner má na svém kontě desítky nahrávek. Jeho domovským labelem se stal v roce 1972 ECM. Zvuk nahrávek ECM byl v 70. letech přímým protikladem hlučné populární hudby a Townerovi, podobně jako Garbarkovi, poskytl příležitost tvořit s některými zvlášť významnými umělci té doby. Tak vznikly Townerovy zřejmě nejodvážnější počiny. Na pražské Novoměstské radnici zahraje u příležitosti svých 80. narozenin dne 3. března.

Philip Catherine je další jazzkytarovou ikonou, v Evropě již od 60. let. Jeho kariéru ovlivnila spolupráce s umělci jako je Chet Baker, Tom Harrell, NHOP, Stéphane Grappelli, Charles Mingus. Sám Catherine se zase stal vzorem pro jiné díky jedinečnému přístupu, osobitému zvuku i nadšení. Hrál v nejprestižnějších sálech, od Berlínské filharmonie po Carnegie Hall, přes Concertgebouw v Amsterdamu, Olympii po Palais des Beaux-Arts v Bruselu. Má rád přímou komunikaci s publikem, proto si rád zahraje i v klubech. V Čechách se objevil opakovaně, např. v duu s Rudolfem Daškem, ale i v jiných formacích. Aktuálně Philip Catherine své příznivce potěší 5. března za doprovodu kytaristy Morella a kontrabasisty Svena Fallera.

Osmatřicetiletý Libor Šmoldas je naším předním jazzovým kytaristou. Jeho koncertní aktivity ale zahrnují čtyři kontinenty a světové metropole New York, Washington, Sydney, Peking, Istambul, Vídeň, Berlín, Denver, Miláno, Philadelphii, Brisbane, Melbourne, Dublin, Amsterdam či Londýn. Libor již získal mnohá ocenění, za zmínku stojí Nejlepší jazzová skladba roku 2014 či Anděl za jazzovou desku roku s Organic Quartetem. Pod svým jménem vydal deset alb. Český i mezinárodní tisk oceňuje jeho vysokou uměleckou kvalitu a řadí ho mezi přední evropské jazzkytaristy. Šmoldasovo NYC Trio Šmoldas – Anderson – Nussbaum není případem jednorázové spolupráce evropského muzikanta s americkými hvězdami, kapela koncertuje přes šest let a vydává již své třetí album. Koncert tria se koná 31. března a současně bude křtem nové desky. 

 

Tagy Jazz Meets World Philip Catherine Libor Šmoldas Ralph Towner

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY