Přejít k hlavnímu obsahu
WAV může mít u sebe uloženo několik typů metadat a některé dokonce v několika verzích a ještě musíte vědět o mnoha detailech. | Foto: unsplash
WAV může mít u sebe uloženo několik typů metadat a některé dokonce v několika verzích a ještě musíte vědět o mnoha detailech. | Foto: unsplash
Tonda Buček -

Jak správně vyplnit metadata pro WAV soubory

O tom, proč a jak správně vyplnit metadata k vašim souborům s písničkami v mp3, bylo napsáno již mnoho článků. Určitě všichni víte, že než někam pošlete vaše „empétrojky“, máte jim vyplnit ID3 tagy. Tedy informace o názvu písničky, autorovi, albu a tak dále. Proč? Třeba proto, aby se pak tyto informace zobrazovaly v přehrávačích. To je všeobecně známo a zdrojů na netu je nespočet. Ale jak je na tom formát WAV?

Když jsme s kapelou vydávali poslední album, narazil jsem na problém, jak správně vyplnit metadata pro WAV soubory. Nešlo mi to. Zabředl jsem do toho a strávil dva večery googlením, než se mi podařilo vyplnit informace tak, jak jsem je tam chtěl mít. Když už jednou člověk ví, jak na to a na co si dát pozor, není na tom ve skutečnosti nic složitého. Takže se tu s vámi podělím o postup, abyste se vyhnuli problémům, které jsem řešil já.

Metadata pro WAV v několika krocích

Vtip je v tom vyplnit nativní metadata RIFF INFO.

  1. Stáhněte si program Kid3. Běžte do nastavení (Configure) a tam v tabu Tags-Tag 3 pro volbu Track number fields name vyberte možnost ITRK. Nastavení uložte.
  2. Pomocí klasického Open/Open folder si do programu nahrajete „wavky“, kterým chcete upravovat metadata.
  3. A můžete začít rovnou vyplňovat. Ale pozor. Nevyplňujte informace v tabulce Tag2, která k tomu svádí, protože tam už máte předpřipravené položky. Běžte do spodnější tabulky Tag 3, i když je zatím prázdná. Položky do ní si musíte přidat ručně sami, ale není na tom nic složitého. Tlačítkem Add... přidáte jednotlivé položky, které chcete vyplnit. Začněte položkou TITLE. Musí tam být, jinak si zaděláváte na problémy.

Dál si můžete dle svých potřeb přidat položky jako ARTIST, ALBUM, DATA, ISRC a další. Přidejte si i TRACK NUMBER, pořadí písničky na albu. Díky nastavení, které jste si udělali hned na začátku, se vám pořadí správně přidá pod identifikátorem ITRK.

Povšimněte si, že jakmile začnete přidávat položky, v popisu tabulky,vedle Tag 3 se vám zobrazí ještě informace RIFF INFO. To je přesně to, co chceme.

Po vyplnění informací nezapomeňte na tlašítko Save. Informace se ukládají přímo do WAV souborů, které jste editovali. Nebojte! S daty vašeho songu to neudělá naprosto vůbec nic. Informace se přidají na konec souboru.

A máte hotovo. Během pár chvil, bez dlouhého googlení a trhání si vlasů. Metadata by se vám teď měla správně zobrazovat všude, kde je budete čekat.

Program Kid3

Řada nešťastných příhod

Můj problém začal, když jsem se pustil do vyplňování tagů pro WAV, podobně jako pro mp3. Všiml jsem si, že ne všechny položky, které jsem vyplnil, se zobrazovaly ve Windows Exploreru.

Usoudil jsem, že můj program není ten správný, tak jsem začal stahovat různé další, které by to prý také měly umět. A tehdy začalo to pravé peklo. V jednotlivých programech mi tagy různě mizely a zobrazovaly se. Každý program zobrazil něco jiného. Některý vše, některý jen část informací, některé informace byly divně přeházené. Prostě a jednoduše velký problém s kompatibilitou, který způsobují ID3 tagy pro WAV. Nezbylo, než se ponořit do problematiky WAV souborů podrobněji a trochu si to nastudovat.

... a jejich stručné řešení

WAV soubor může mít několik typů metadat. Tyto typy metadat byly do WAV formátu přidávány v průběhu let. WAV je založen na formátu Resource Interchange File Format (RIFF), pro který je základní typ metadat INFO List chunk.

No, a jsme doma, vidíte? INFO je základní a nejstarší typ metadat pro WAV. Z celého procesu mi vyšlo jako nejspolehlivější vyplnit právě toto, což jsme udělali v programu Kid3 v tabulce Tag 3.

Dalším typem metadat je i známý ID3v2 tag. Jenže i ten má svoje verze (ID3v2.3.0 či ID3v2.4.0). Ale ani to není vše. Některé položky mohou být uloženy pod různými identifikátory. Například zmíněný track number lze uložit jako ITRK, ale také TRCK nebo IPRT.

Takže si to shrneme: WAV může mít u sebe uloženo několik typů metadat a některé dokonce v několika verzích a ještě musíte vědět o mnoha detailech. A každý program, který se snaží s nimi pracovat, umí něco jiného – respektive jen některý typ metadat, jen některé verze. Něco zobrazí, něco uloží, něco přepíše. Něco přepsat neumí, tak to zahodí a přepíše svou verzí. Prostě chaos a peklo.

Tím vším jsem se prokousal a jak jsem už popsal výše, nejlepší a nejuniverzálnější mi přišlo vyplnit RIFF INFO a poté případně přidat další metadata do ID3v2.3 v programu Kid3.

Jak jsem později zjistil, právě kompatibilita ID3 mi způsobovala ony potíže. Takže rozhodně vyplnit první RIFF INFO, případně potom ID3. Nekombinovat programy, udělat to v Kid3.

Na závěr ještě doporučím program Mp3Tag. Ten se mi sice neosvědčil pro editaci metadat, ale umí zobrazit, jaká metadata jsou u daného WAV souboru uložena a v jakém pořadí. To mi v procesu zjišťování, co se to s těmi metadaty vlastně děje, dost pomohlo.

Program mp3tag

Taktéž jsem hodně užitečných informací našel přímo v Helpu programu Kid3. Tam si zájemci počtou opravdu dosyta. A jako startovací zdroj pro přehled typů metadat pro WAV doporučuji i blog https://wavmetadata.blogspot.com/.

Pokud máte k dané problematice nějaké poznatky či postřehy, neváhejte se o svou zkušenost podělit s ostatními v komentářích.

Tagy jak na to metadata metadata pro WAV

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Tonda Buček
Jsem kytarista a skladatel z brněnské symfonic-folk metalové skupiny ROSA NOCTURNA. Více info o mně můžeš najít na mých stránkách www.tondabucek.cz.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY