Přejít k hlavnímu obsahu
Daniel Polanský - Út, 25.02.2014 - 12:00

Ibanez TSA 15: věrný zvuk pro vaši kytaru

Když jsem před sebe poprvé postavil kombo Ibanez TSA 15, okamžitě jsem si uvědomil souvislosti. Vždyť toto kombo je jedna velká legenda! Nebo vlastně dvě legendy v sobě - je to lampové kombo a navíc má vestavěný efekt Tubescreamer. A v Ibanezu si opravdu dali záležet, aby tato kombinace spolu seděla co nejlépe.

Při tvorbě tohoto komba sáhl Ibanez hluboko ke kořenům lampových zesilovačů. Soudruzi asi dostali za úkol vytvořit lampový aparát, který nebude téměř vůbec zkreslovat a bude hrát pravý čistý, cinkavý, lampový zvuk. Toho docílili použitím dvou elektronek 12AX7 v preampu a dvou lamp 6V6 v koncovém zesilovači. Dle výrobce má kombo hrát výkonem až 15W. Tento výkon je tak poctivý, že sem ho musel testovat se špunty v uších a to v nemalé místnosti. Takže ani na středně velkém podiu se s ním rozhodě neztratíte. Pro případy, že si chcete zahrát bez špuntů má kombo vestavěnou tzv. "power brake" - výkonnovou brzdu, která kombo utlumí na 5W.

Na předním panelu Ibanez docela šetřil. Jsou zde pouze nezbytné věci. Ovládací panel je rozdělen do dvou částí. Jedna ovládá čistý kanál, druhá sekci efektu Tubescreamer. Čistý kanál se ovládá třemi ovladači. Jsou to Bass, Treble a Volume. Ne, nezapomněl jsem na ovladač middle, ten tu prostě není. Ovšem ne, že by mi chyběl. Sekce Tubescreamer má taky pouze tři "kolečka" - Overdrive, Tone a Volume. K nim náleží už jen malá páčka, která zapíná zmiňovaný Tubescreamer a vedle ní je druhá, stejně vypadající páčka, která přidá na hlasitosti aparátu o 6 dB.

Kombo se dělá i v levnější variantě (5W). Nemůžu ho však doporučit nikomu, kdo má levnou kytaru, neboť by byl zklamán. Aparát totiž hraje velmi čistě a odhalí každou chybu, což je problém právě levnějších kytar. Když se však k němu připojí dražší kytara, leze z něj krásný zvuk; věrně podává, jak kytara opravdu zní. A pokud by chtěl někdo přeci jen dosáhnout zkreslení způsobené lampami, musí opravdu do vysokých hlasitost. Dá se tak docílit velmi pěkně znějícího crunche, který zní obzvláště pěkně v kombinaci s Tubescreamerem. Jinými slovy, pokud chcete lampové kombo, které věrně podává zvuk vaší kytary s lampovým přízvukem, pokud máte rádi tubescreamer a líbil by se vám tak, jak měl podle vývojářů znít, je toto kombo pro vás správná volba...

Tagy Ibanez TSA 15
Bubeník v kapelách ADLA, doprovodná kapela největšího pěveckého sboru ČR Kampanela, Schola BiGy. Bývalý kytarista Scholy BiGy a bývalý baskytarista kapely ZSDZ.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY