Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Pá, 08.05.2015 - 01:01

Ibanez TAM 10: dostupnější osmistrunka Tosina Abasiho

Po modelu TAM 100 přichází firma Ibanez s dalším signovaným nástrojem Tosina Abasiho, kytaristy progresivních Animals As Leadears. Nová osmistrunka nesoucí označení Ibanez TAM 10 se od předchozího modelu liší především výběrem materiálů a změny zaznamenala i mechanika.

Tělo populárního "ergéčka" je vyrobeno z lípy o síle 40 mm a krk je z důvodu větší stability lepen z pěti vrstev javoru a ořechu. Oproti první sérii jsou polohy dvouoktávového palisandrového hmatník značeny nenápadnými perleťovými tečkami umístěnými v jeho horní části. Krk s profilem TAM8 má na prvním pražci sílu 19 mm a na oktávě tloušťku 21 mm. Prodloužená menzura činí 27 palců.

Nástroj je osazen trojicí pasivních snímačů s Alnico magnety, kterou tvoří dva humbuckery a střední single coil z řady DiMarzio Ionizer 8. Ty jsou ovládány pětipolohovým nožovým switchem a přepínačem rozpojujícím cívky humbuckerů, jenž je umístěn mezi potenciometry hlasitosti a tónové clony. Díky tomuto řešení nabízí kytara celkem osm různých kombinací zapojení snímačů.

Nástroj nemá uzamykatelné vibrato, ale je vybaven pevnou kobylkou Gibraltar Standard II-8 s ukotvením strun na zadní části korpusu. O ladění se starají spolehlivé strojky Gotoh. Z továrny je kytara potažena strunami D'Addario .010/ .013/ .017/ .030/ .042/ .054/ .064/ .074 v ladění EHGDAEHE.

Nový Abasiho model Ibanez TAM 10 bude vyráběn pouze v bílém laku s černočerveným želvovinovým pickuardem a černě lakovaným hardwarem. Ke kytaře je dodáváno pevné pouzdro. Cena novinky by se měla na evropském trhu pohybovat lehce nad hranicí 1 000 Euro, což je oproti luxusnější a mnohem dražší sérii Ibanez TAM 100 téměř čtvrtinová cena.

Tagy Ibanez
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY