Přejít k hlavnímu obsahu
Zdroj: ebay.com
Jan Hamerský - Čt, 03.01.2019 - 09:15

Ibanez RGAIX6U-ABS: lehký jako pírko, tvrdý jak dračí šupiny

Ibanez nabízí skvělé nástroje za pár šušňů. Úvahy, že jeho vyšší nástrojové řady už jsou zbytečný přepych, vás ale přejdou, jakmile jeden takový kus vezmete do ruky. Třeba špičkový superstrat Ibanez RGAIX6U-ABS.

Dravě designované tělo přímo vybízí, abyste ho vzali do ruky. Nádherně nepravidelná kresba letokruhů je vytažené tenkou vrstvou čirého laku. Ibanezem tolik protežovaný jasan má však ještě jednu velkou výhodu. Skoro nic neváží, a přitom zvuk, který z něj snímače sosají, řeže jak skalpel. Těžko hledat lepší surovinu pro vysoustružení metalové katany.

Zpracování je detailní a jednoznačně výtečné. Na těle a ani na jeho šroubovaném spojení s krkem není hrana, která by překážela v preludování. Témuž jsou uzpůsobeny také hladká kobylka s černým nátěrem a vysoce stabilní ladění. Vtipné puntičkářství se projevilo u uchycení válečků strun, které samozřejmě procházejí tělem, aby se ze dřeva dalo vyždímat co nejvíc. Výrobce zřejmě předpokládá, že se na jeho nástroj budou natahovat jen hybridní sady strun. Proto nejspíš otvory pro dva nejtlustší dráty na rubu těla odlišil. Příjemným bonusem je ve tmě zřetelný bílý lem po téměř celém obvodu těla.

Hrát si na ploský krk je skvělý požitek. Všechno od rádiusu po opracování pražců je naprosto podřízené rychlosti, tedy velmi tolerantní k drobným přehmatům. Jeho jedinou a nikoliv řemeslnou vadou je hmatník ze stromu bubinga. Toto dřevo je totiž bohužel pro všechny, kteří to s ekologií myslí vážně, na indexu CITES.

To vůbec nejlepší (a taky nejdražší) na kytaře jsou však pasivní ručně vinuté britské humbuckery Bare Knuckle Aftermath ovládané dvěma přepínači. První je běžný třípolohový mezi krčním a kobylkovým hanbincem, druhý zas switch mezi režimy „high“ a „low“. Díky nim je tento superstrat neskutečně tvárný. Levou zadní utáhne brutální zkreslení i decentní akustické polohy. Obojí zní výtečně. Po chybějící cloně ani nevzdechnete. Ibanez RGAIX6U má tedy v rukou patřičně vycvičeného samuraje obrovský potenciál stát se všestranně použitelnou a maximálně smrtící zbraní.

Tagy Ibanez Ibanez RGAIX6U-ABS

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY