Přejít k hlavnímu obsahu
Zdroj: ebay.com
Jan Hamerský -

Ibanez RGA42FM Blue Lagoon Burst Flat: zvonky štěstí

Spíš než nepohodlnou Ibanezku najdete jehlu v kupce sena. Jestli tedy má Ibanez RGA42FM Blue Lagoon Burst Flat pár nedostatků, jsou jen dva - možná. Pořád jde o prvotřídní zboží za velmi přátelskou cenu.

Obě mouchy rovnou jednou ranou zabiju. Kouzelník by neměl mít krátké prsty - ani ten kytarový, jestli mu u tohoto superstratu má sednout vyšší tovární dohmat. V opačném případě si ho raději nechte seřídit, jinak to na rychlé běhy moc nebude. Pozor dávejte taky na pražce. U testovaného kusu měl brusič možná až moc lehkou ruku. Tolik ke kazům. Tahle kytara za desítku jich snad ani víc nemá.

Už základ je solidní, mahagonové tělo přikryté připáleným javorem. Mahagonu je tak akorát, aby měl váhu zvuk a ne nástroj a slyšet je i nádherná kresba svrchní desky, asi nejvíc při delikátních zkresleních. Napomáhají tomu dvě věci. Mocný sustain, protože tělo je s krkem spojené čtyřmi šrouby, žádným laciným „tlamolepem“, a hlavně humbuckery Quantum. Díky nim i přes maximální clonu uslyšíte ve středech a výškách jenom zvonky štěstí.

Pořád to však je kytara na metal, ergo pobere opravdu hodně boostu a gainu. Přesto bych s nimi šetřil. Asi nejvíc jsem totiž si s tímhle nástroje užil klasický thrashing. Rozpínání jsem nepostrádal a řekl bych, že chybět nebude ani vám. Možnosti obou humbuckerů totiž beze zbytku zužitkovává pětipolohový přepínač.

O ergonomii se rozepíšu jen pro pořádek. Ibanez je jiný výraz pro komfort a tento není výjimkou. Menzura je obligátních 648 milimetrů (znáte také od Fendera), rádius hmatníku z brazilské jatoby zase stěží pozorovatelných 15 a ¾ palce. Vyšší tovární dohmat do značné míry kompenzuje krční profil Wizard III. Také tělo padne jak řádně vychozené tretry a prsty nechá volně procházet i do nejvyšších poloh čtyřiadvaceti pražců.

Ibanez RGA42FM Blue Lagoon Burst Flat zkrátka ocení každý, kdo potřebuje všestrannou kytaru s co nejjednoduším ovládáním, a na majolku nemá rozpočet. Že si musíte hlídat kvalitu zpracování, platí pro každou kytaru - i tu od Ibaneze.

Tagy Ibanez IBANEZ RGA42FM-BLF

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY