Přejít k hlavnímu obsahu
Ibanez RG421 EX BKF, zdroj: YouTube
Ibanez RG421 EX BKF, zdroj: YouTube
Jan Hamerský - Út, 30.01.2018 - 08:00

Ibanez RG421 EX BKF: kytara na metal i celý život

První láska je los, který nevyhrává, ale jeho číslo si pamatujeme celý život – řekla mi moje holka, když jsem jí oznámil, že jsem si našel jinou. S Ibanezkami je to podobný. Spousta z nás na nich začínala a pak je prodá, aby měli na jinou a nakonec zjistili, jaký poklad to vlastně zahodili. Pověst bezpohlavního nářadí, která Ibanezky předchází, je podle mě nezasloužená. Spíš než o povaze těchto nástrojů totiž svědčí o nepochopení strategie jejich výrobce. Jemu totiž vždy šlo o co největší všestrannost, tvárnost a pohodlí za co nejpřátelštější cenu. Nejinak je tomu u modelu RG421 EX BKF. Kytara se tváří jako katana ostrá tak, že by se o její břit vlastní vahou přepůlil padající okvětní lístek sakury. Její využití je však díky dvěma výkonným pasivním humbuckerům pestřejší. Samozřejmě by mohlo být ještě širší s Floyd Rosem. Záleží na tom, jak kdo stabilní vyžaduje lazení a také na jeho sklonech k masochismu. Sami konstruktéři zřejmě dostali zadáno vytvořit něco, co sedne kytarovému panici i zkušenému děvkaři. Platí to hlavně o zploštělém javorovém krku s palisandrovým hmatníkem, který na první dobrou padne do ruky a prsty pustí do všech myslitelných poloh. To však není třeba zmiňovat. Ani to, že tělo z mahagonu váží tak akorát, aby rezonovalo a zároveň se moc neproneslo. Všichni víme, jak Japonci navrhované superstraty vypadají.

Co bych ale rád zdůraznil, je u metalové kytary nezvykle hezký čistý zvuk. Ovšemže existují kytary, které znějí ještě lépe. Však jsou taky dvakrát tak drahé. Nicméně ani to jim nedává nad touto Ibanezkou výraznější převahu. Osobně mi kalkul výrobce, že v Indonésii taktéž vyráběná RGIR30 je víc než dvakrát dražší jen proto, že má dvojzvratné tremolo a obskurní vypínač snímačů, přijde spíš iluzorní. Jestli kdy platila zásada, že nástroje vyrobené v Indonésii jsou horší než ty z přímo z Japonska, tohoto nástroje se to moc netýká. Pokud byste investovali do snímačů, rozpínání nebo pieza, nejspíš byste získali ještě vražednější zbraň, ale asi by vám to přišlo jako vyhazování peněz. Tohle je kytara na celý život už ve chvíli, kdy opustí výrobní linku. Možná ji někdy prodáte, ale určitě si to předtím pořádně rozmyslíte.

Tagy Ibanez Ibanez RG421

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY