Přejít k hlavnímu obsahu
Jakub Černý - Čt, 12.09.2013 - 09:48

Ibanez AF 55 ABF? Lubovka pro každého!

Dnes se podíváme pod pokličku nástroji, který je velmi zajímavý hned v několika kategoriích - zvuk, provedení a hlavně cena. Jedná se o Ibanez AF 55 ABF z řady Artcore.

Když jsem tuto kytaru poprvé zahlédl, hned mě oslovila svým neotřelým a velmi dobře vypadajícím finishem. Z dálky vlastně trochu křičela: "Vem mě do ruky!" Kytaru jsem prohlédl a zdála se mi poměrně slušně zpracována, párkrát jsem hrábl do strun jen tak na sucho a s vědomím, že to není nejdražší nástroj jsem si říkal, že to není vůbec špatné. Následně jsem se podíval na cenu a byl jsem už opravdu překvapen...

Když se tomu tedy podíváme blíže na zoubek, tak co se lubových kytar nejen od veleznámé značky Ibanez týče, je pro mne tahle kráska v kategorii do 10 tisíc korun favoritem, ač patří mezi nejlevnější. Tělo je kompletně vyrobeno z javoru, krk z jednoho kusu mahagonu s palisandrovým hmatníkem osazeným 22 pražci. Šířka nultého pražce je 43 mm. Ač za tyhle peníze jistě nelze čekat zázraky, překvapen jsem byl vlastně ve všech směrech. Ladící mechaniky fungují slušně a co se elektroniky týče, tak jsem nenašel vlastně jedinou vadu. Elektronika je řešena velmi jednoduše. 2 humbuckery Ibanez typu ACH, klasický třípolohový přepínač a dva poťáky (volume a tone) společné pro oba snímače.

Jako první mě velmi zaujal příjemný a dobře udělaný krk. Důkladě jsem kytaru otestoval ve všech polohách a hrál jsem si se zvukem. Nutno říci, že jsem se vždy vrátil ke krkovému snímači a zvuku čistému, což je tohohle nástroje hlavní dominantou, ale také to u kytar tohoto typu trochu očekáváme. Následně jsem ji zkusil trochu poškádlit a nádherně si poradila i s více "nacrunchovaným" zvukem. Do vyššího zkreslení bych ji nenutil už kvůli typu snímačů, kontrukci těla díky čemuž je náchylna na zpětnou vazbu.

Jedná se nepochybně o nástroj, který nejen stojí za svou cenu (do 7 tisíc korun), ale velmi dobře v této kategorii konkuruje i o něco dražším kytarám. Jsem si jist, že za tuhle cenu potěší nejen kytaristy z oblasti jazzu, rockabilly ale začínající, nebo milovníky těchto nástrojů, ktřeří do kytary toho nemohou tolik investovat.

Tagy Ibanez

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY