Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 27.02.2016 - 00:01

Gretsch Streamliner Series: klasika za dostupnou cenu

Oslovuje vás typický sound a nestárnoucí design tradičních pololubových nebo lubových kytar? Pokud ano, tak by vás mohly zaujmout nové modely nástrojů Gretsch ze série Streamliner 2016, jejíž základ tvoří dvojice pololubovek G2622 a G2655 s rozdílně koncipovanými centrálními bloky a lubová verze G2420. Každý model je navíc vyráběn i ve variantě osazené vibratem Bigsby a G2622 bude dostupný i v levorukém provedení

G2622 Streamliner má korpus z laminovaného javoru se smrkovým centrálním blokem, lepený krk se subtilnějším U profilem je vyroben ze dřeva nato a na palisandrovém hmatníku najdeme 22 pražců medium jumbo. Nultý pražec o šířce 43 mm je ze syntetické kosti a menzura byla vyměřena na 24.75 palce.

Streamlinery jsou osazeny novými humbuckery Broad’Tron s třípolohovým přepínačem, separátními potenciometry hlasitostí obou snímačů, celkovou hlasitostí a společnou tónovou clonou. Mechanika sestává z pevné kobylky Anchored Adjusto-Matic, lomeného struníku V-Stoptail a uzavřených ladicích strojků GV. V případě verze G2622T je struník nahrazen vintage vibratem Bigsby B70.

Gretsch G2655 se od předchozí pololubové varianty odlišuje hlavně menším a tenčím korpusem s méně zaoblenými rohy a rozdílným centrálním blokem (Jr.). Díky této koncepci bude nástroj vyhovovat také hráčům zvyklým na rozměry el. kytar s plným tělem. Model G2655T je opět vybaven vibratem Bigsby.

Varianty G2420 s kobylkou Adjusto-Matic s palisandrovou základnou a trapezoidním struníkem nebo s Bigsby B60 (G2420T) a snímači Broad’Tron doplňují řadu Streamliner o klasiku v celolubovém provedení, která je nabízena v barvách Flagstaff Sunset, Aged Brooklyn a Burst Gold Dust. U ostatních nástrojů této edice můžete volit z verzí Walnut Stain, Black, Flagstaff Sunset nebo Torino Green.

Design i elektronika kytar Gretsch Streamliner Series byla navrhována v amerických dílnách firmy a samotná výroba probíhá v asijské pobočce v Indonésii. Přesun výroby je také jedním z hlavních faktorů ovlivňujícím ceny Streamlinerů - v českých obchodech pořídíte modely s pevnou kobylkou za velmi přijatelnou částku pohybující se lehce nad hranicí 12 000 Kč a za verze s vibratem zaplatíte necelých 14 000 Kč, což je vzhledem ke kvalitě zpracování a použitému materiálu skutečně příjemný bonus.

Tagy Gretsch
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY