Přejít k hlavnímu obsahu
Zdroj: youtube.com
Zdroj: youtube.com
Jan Hamerský -

Gretsch G5220 Electromatic Jet V-Stoptail WN BK: lepší kytara na rychlou spotřebu

Série Electromatic od Gretsche je něco jako singapurský Hong Kong Soya Sauce Chicken Rice and Noodle, jeden z hrstky pouličních stánků, o kterých se dočtete v Michelinově průvodci. Za zarážející ceny podává famózní výkony. G5220 Electromatic Jet V-Stoptail WN BK není výjimkou. Zklame jedině, budete-li po něm chtít nemožné.

Sečtu-li nadčasový lespaulovský design, profilaci krku do tenkého účka a odlehčené mahagonové tělo, zahrát si na Jet V-Stoptail bylo jako vklouznout do pantoflích po dědovi. Není to stejný zážitek jako v 50. letech, ale to pohodlí je návykové.

Snímače Broad'Tron jako starožitnost jen vypadají. Rozhodně podrážděně nepískají a nebručí ani, když si přes ně střihnete cover The Sound of Silence – od Nevermore. Navíc kytara pouští výraznější basy a výšky než přibližně stejně drahá Epina. Jen od zvuku nástroje kolem třinácti tisíc neočekávejte tak jemně vyšrafované kontury jako od dvakrát dražších kousků. Tak jako tak se nemusíte tolik přidávat do odposlechu. Nástroj se v kapele prosadí sám.

O to větší rozpaky budí ovládání. Podle mě vývojáře prudil mimozemšťan, který má v těle deset orgánů, z toho osm žaludků a jeden z nich na ozdobu. Ze čtyř knoflíků totiž jen jeden patří ke cloně. Zbytek jsou hlasitosti, jedna hlavní v dolním rohu a zbylé dvě jsou zvlášť pro každý snímač. K čemu kdo nutně potřebuje master volume mi není jasné i z jiného důvodu. Když jsem ho u testovaného kusu úplně vynuloval, pořád jeden snímač trochu přezníval. Zpravidla to byl ten, na který jsem zrovna nepřepnul a nestáhl ho. Nezdála se mi ani třístupňová páčka. Úplně odbourat tvrdý plast a nechat holou chromovanou kostru je víc efektní než efektivní.

Pořád však Gretsch G5220 Electromatic Jet V-Stoptail WN BK nabízí víc než zbytek třídy lepších kytar na rychlou spotřebu. Rozhodně ji můžu doporučit všem holkám a klukům kolem šestnácti, kterým už je zkušebna těsná, chtějí parádní nástroj a taky, aby jim zbylo něco z toho, co si po v létě po brigoškách vydělali.

Tagy Gretsch Gretsch G5220 Gretsch G5220 Electromatic Jet V-Stoptail WN BK

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY