Přejít k hlavnímu obsahu
Tomáš Borovička -

Gravity picks: pro hledače zajímavého designu

Každý kytarista se jednoho dne dostane do bodu, kdy si uvědomí, že trsátko zásadně ovlivňuje jeho styl hry a tón. Během tří let jsem vyzkoušel množství trsátek různých tvarů, velikostí i materiálů. Měl jsem trsátka nylonová, z celuloidu, kovová, dřevěná, kamenná, z kravího rohu i syntetické mléčné bílkoviny. Nyní se mi do ruky dostala akrylová trsátka Gravity. Jaké jsou? Kvalita tónu, úchopu, zpracování je skvělá.

Gravity picks je americká společnost jež vznikla roku 2011. Všechna trsátka jsou vyráběna ručně. Množství produktů a jejich verzí je ohromující. Na stránkách výrobce v sekci custom si můžete vybrat z tvarů (classic, sunrise, razer, stealth, striker, axis, tripp, classic pointed, edge), každé z trsátek pak v různé tloušťce (od 0,6 mm – extra thin, 1,5 mm, 2 mm, 3 mm, 4 mm, 6 mm), velikostí (mini, big mini, standard, XL), grip holes (elipse, multi-hole, single round) i si zvolit jestli jsou hrany trsátka vyleštěné, nebo hrubé, což má vliv na attack a definici tónu. Samozřejmě lze téměř všechny možnosti kombinovat dohromady. U nás jsou zatím dostupná spíše jednotlivě v „nejoblíbenějších“ verzích. Všechna mnou zkoušená trsátka produkovala jasnější a hlasitější tón, jak uvádí výrobce.

U trsátek mě především zajímá pocit ze hry a vliv na tón a rychlost opotřebení. Všechna jsem zkoušel na čistém i zkresleném zvuku a akustické kytaře.

Sunrise Standard 1,5 mm s leštěnými hranami se skvěle hodí ke hře na akustickou kytaru. Díky ostré špičce se s ním precizně vybrnkává, snese rychlejší hru i dynamičtější rytmiku. Každý tón byl jasný a definovaný. U kytar s menším tělem by mohl působit trochu „plechově“, ale to je spíše věc vkusu.

Razer Standard 2 mm s neleštěnými hranami mi seděl ve tvrdších riffech a na hi-gain zvuk. Na strunách mělo trsátko výraznější attack vhodnější spíše pro zkreslené zvuky. Nejsem úplně zvyklý na tento tvar. Při mém stylu úchopu ho poměrná část trčela. Velikost big mini by byla určitě zajímavou alternativou.

Classic Standard 2 mm s leštěnými hranami je nejběžnější tvar, jak ho znám. Trsátko se příjemně drží, tón je jasný a prokreslený. S čistým zvukem mělo výraznější attack, nicméně dobře sedělo ve zkreslených i na akustické kytaře.

Sunrise Mini 2 mm s neleštěnými hranami a grip holes je o něco menší než Dunlop Jazz III. Opět bych si ho představil spíše pro rockera, který hledá nástroj pro rychlou hru a konkrétní tón s výraznějším attackem. Pro kulatější tón bych nejspíše sáhl po Sunrise, big mini, grip holes, 3 mm, s leštěnými hranami.

Tripp Standard 3 mm s leštěnými hranami mě překvapilo nejvíc. Vybral jsem si ho k otestování, protože nejméně připomíná trsátka, na něž jsem zvyklý. Má tvar trianglu a každý z tří rohů jiný tvar. Jeden je s ostrou špičkou, druhý s mírně zaoblenou a třetí je vyloženě kulatý. Po chvilce zkoušení jsem rohy měnil podle stylu hry. Dokonce na akustické kytaře byl kulatý roh výborný na rytmickou hru ve stylu bluegrass.

Classic Standard Gold 1,5 mm je nové prémiové trsátko, při jehož výrobě uplatnili Gravity picks všechny dosavadní zkušenosti. Ze všech zkoušených trsátek mělo nejhlasitější charakter, nejvyrovnanější attack na čistém i zkresleném zvuku. Pocitově vedlo k rychlejší hře. Mírně mi vadil výraznější attack na vinutých strunách, jež je daný tvrdostí materiálu.

Trsátka Gravity picks mě celkově mile překvapila. Kvalita tónu, úchopu, zpracování je skvělá. Neklouzala v prstech a za dva týdny denního hraní s Classic Standard Gold jsem nezpozoroval náznak opotřebení. Určitě bych je doporučil každému, kdo hledá něco nového, se zajímavým designem. Při ceně okolo 80 až 500 Kč za kus, nebo balení se mohou zdát drahá, ale určitě za to stojí.

Tagy trsátka; Gravity Picks

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY