Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 13.06.2021 - 00:01

Gibsony 60th Anniversary 1961 LP SG Custom Shop

Gibson připomíná šedesát let od výroby první série modelů SG (Solid Guitar), která byla po krátký čas distribuována pod označením Les Paul, dvojicí výročních verzí 60th Anniversary 1961 Les Paul SG Standard Sideways Vibrola a 60th Anniversary 1961 Les Paul SG Custom Sideways Vibrola. Produkci si vzal na starost firemní Custom Shop, kde nové nástroje staví přesně podle specifikací raritních „esgéček“ z roku 1961, čemuž odpovídají konstrukční detaily i použité materiály.

Obě varianty mají tradiční celomahagonovou konstrukci, ovšem stejně jako u originálních předloh z šedesátých let není korpus lepený z několika částí, ale byl použit jeden celistvý kus přířezu. Krk s profilem Authentic '61 Thin a spojem Long Tenon doplňuje hmatník z indického palisandru o radiusu 12 palců, k dispozici je 22 středně silných pražců Authentic Medium-Jumbo a struny sedí v nylonovém nultém pražci širokém 42.86 mm.

Zmíněnému vintage vibratu Sideways Vibrola sekunduje pevná tune-o-matic kobylka ABR-1 s niklovanými bronzovými kameny. Zvoleny byly humbuckery Custombucker ovládané nezávislými hlasitostmi, tónovými clonami a třípolohovým páčkovým přepínačem firmy Switchcraft, která dodala i kvalitní výstupní konektory. Potenciometry s odporem 500 kOhm jsou z produkce CTS a clony používají kondenzátory Black Beauty.

Z funkčního pohledu se Custom od Standardu odlišuje především trojicí humbuckerů a po vizuální stránce samozřejmě obdélníkovými pozičními značkami z pravé perleti (Standard – lichoběžníky z celulózy), příslušným znakem na hlavici, zlatým hardwarem a instalovány byly strojky Grover Kidney, zatímco v případě Standardu ladění obstarávají mechaniky Kluson Reissue Double Ring s plastovými rondely.

Oficiální cena Gibsonu 60th Anniversary 1961 Les Paul SG Standard Sideways Vibrola v odstínu Cherry Red byla nastavena těsně pod hranicí 5000 dolarů včetně pevného pouzdra Lifton Reissue. Model 60th Anniversary 1961 Les Paul SG Custom Sideways Vibrola v barvě Polaris White vyjde se stylovým černožlutým kufrem na cca 6700 dolarů. Součástí dodávky je certifikace, servisní klíče a další doplňky.

Tagy Gibson Gibson 60th Anniversary 1961 Les Paul SG Standard Sideways Vibrola Gibson 60th Anniversary 1961 Les Paul SG Custom Sideways Vibrola

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY