Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 20.07.2014 - 10:55

Gibson slaví 120. narozeniny výročními modely

Druhá polovina letošního roku se u Gibsonu ponese ve znamení oslav 120. výročí založení firmy a první várkou nástrojů, které mají tento pro výrobce významný milník připomenout jsou modely Explorer, Flying V a SG Standard modelové série 120. Navrch Gibson přidává ještě speciál v podobě vintage kousku Flying V History.

Gibson Explorer 120: především pro rockově orientované muzikanty je Explorer stále jednou z ikon, která se, stejně jako další tradiční nástroje Gibsonu, stala předlohou pro tvarově podobné nebo shodné modely jiných firem. Korpus je vyroben z výběrového mahagonu, krk z identického dřeva má příjemný profil 0.800/0.850, palisandrový hmatník s 22 pražci a oktávová poloha nese ozdobnou intarzii s nápisem "120th Anniversary" (tuto intarzii najdeme u všech nástrojů z výroční série 120). Kytara je vybavena humbuckery BurstBucker Rhythm Pro a BurstBucker Lead Pro, třípolohovým switchem, trojicí potenciometrů (2xVol., 1xTone), ladicími strojky Mini Grover Kidney a kobylkou se struníkem z materiálu Zamak. Kytara v odstínu Heritage Charry je ošetřena nitro lakem.

Gibson SG Standard 120: "esgéčko" je od svého počátku nástrojem používaným v mnoha žánrech - tato kytara v provedeních Standard, Custom, Special atd. je spjata se jmény jako Frank Zappa, Tony Iommy, Angus Young, Frank Marino, Eric Clapton nebo Pete Townshend. Výroční model 120 je postaven na ověřených základech, které tvoří kvalitní mahagon, palisandrový hmatník s 12-ti palcovým radiusem, vintage ladicí mechaniky s převodem 14:1, snímače 490R a 498T, 2xVol., 2x Tone (500 kOhm), kobylka tune-o-matic a struník Stop Bar. SG Standard 120 bude dostupný v úpravě Heritage Cherry.

Gibson Flying V 120
: historie "véčka" to je především Jimi Hendrix, Billy Gibbons a Albert King, ale v dalších letech se Flying stal hlavním nástrojem také pro Michaela a Rudolfa Schenkera, Ricka Nielsena nebo K.K. Downinga. V devadesátých letech, která opět nastartovala masový zájem o tento nástroj si k Flyingu našli cestu také Lenny Kravitz, Tom Dumont ((No Doubt) nebo Ryan Peake a Chad Kroeger z Nickelback. Mahagonový korpus Flyingu 120 ctí původní tvary a design originálu z padesátých let a krk ze stejného materiálu má subtilnější profil V 0.800/0.875. Strojky jsou od firmy Grover (typ Kidney), kytara je osazena snímači BurstBucker Rhythm Pro a BurstBucker Lead Pro s trojicí potů (2xVol., 1x Tone) a přepínačem Switchcraft. V nabídce je pouze černé provedení v nitro laku.

Gibson Flying V History
je velmi podobný předchozímu modelu - rozdíly jsou především ve snímačích, které tvoří dvojice '57 Classic a '57 Classic Plus s rámečky, pickuard je v barvě slonové kosti a hlava kytary je kratší se zakulacenější špičkou; prodáván bude v elegantním odstínu Aged Cherry.

Kromě těchto modelů vyrobí Gibson ve výroční edici i poměrně rozsáhlou sérii Les Paul 2014, která také ponese na hmatníku logo "120th Anniversary" a tentokrát nepřijdou zkrátka ani basisti, pro které jsou připraveny nástroje řady EB, Thunderbird, SG a Midtown.

Tagy Gibson
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY