Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 13.07.2021 - 00:01

Gibson Orianthi SJ-200 Acoustic Custom

Australská kytaristka Orianthi (Orianthi Penny Panagaris), držitelka celé řady ocenění, bývalá členka doprovodných bandů Alice Coopera nebo Michaela Jacksona a mimochodem také partnerka Richieho Sambory z Bon Jovi, navštívila v roce 2019 továrnu v montanském Bozemanu, kde Gibson vyrábí akustické kytary. Firma ji vzápětí oslovila s nabídkou postu tovární hráčky a výsledkem následné spolupráce je špičkový elektroakustický model Orianthi SJ-200 Acoustic Custom, jehož vývoj a produkci obstarává elitní divize Gibson Acoustic Custom Shop.

Jeden z klíčových rysů a zároveň nejvýraznější rozdíl oproti standardní sérii představuje u signatury Orianthi SJ-200 Custom kombinace tradičně konstruovaného těla a dvoudílného javorového krku s centrálním ořechovým pruhem, převzatého z pololubové edice ES-345, jehož rozměry a profil Rounded "C" ES-345 mají blízko k el. kytarám, což je hlavním důvodem, proč Orianthi dané řešení vyhovuje více než tvar krků originální série SJ-200.

Zadní deska a luby korpusu jsou vyrobeny z javoru, přední ozvučnice z výběrového smrku sitka v kvalitě AAA nabízí detailní artikulaci a citlivou dynamickou odezvu a pro finální nástřik byl vybrán nitro lak, který dřevu umožňuje dýchat a s časem vylepšovat své rezonanční vlastnosti. Ebenový hmatník nese 20 středně silných pražců, čtveřici intarzií „Lotus“ z pravé perleti, kostěný nultý pražec široký 42.86 mm a jednovrstvou lemovku hran.

Kobylku SJ-200 Moustache s ebenovou základnou zdobenou výložkami z pravé perleti doplňuje kostěné kompenzované sedlo a kotvíví kolíčky ze směsi Tusq, ladění zajišťují spolehlivé celokovové strojky Grover Keystone s tulipánovými rondely a povrchem ve zlatém chromu. Ozvučení má na starost elektronika LR Baggs Orianthi sestávající z upraveného piezo snímače napojeného na předzesilovač, jehož modul s kolečkovými ovladači, otáčením fáze a funkcí Mix Control je ukryt pod hranou ozvučného otvoru.

„Vývoj signované akustiky s úžasným týmem Gibsonu pro mě bylo skutečně poctou. Nemohla jsem být šťastnější.“ říká Orianthi. „Přináší stejný plný zvuk řady SJ-200, ale hraje se na ni mnohem pohodlněji díky krku z ES-345 a kromě toho má i modifikovaný snímač LR Baggs. Je to frekvenčně vyvážená kytara se silnou projekcí. Mít krk elektrické kytary na akustickém těle je z mého pohledu dokonalý scénář. Nemůžu se dočkat, až si ji budou moct zájemci vyzkoušet.“

Signovaný Gibson Orianthi SJ-200 Acoustic Custom má být dostupný v červeném transparentním odstínu Cherry podpořeném speciálním pickguardem s designem Lotus Flowers, oficiální cena byla na americkém trhu nastavena těsně pod hranicí 5500 dolarů, včetně luxusního pevného pouzdra, certifikace apod.

Tagy Gibson Gibson Orianthi SJ-200 Acoustic Custom

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY