Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Gear Tour: Zakk Wylde a Rex Brown (Pantera, 2024)

Znovuzrozená Pantera s dvojicí nových členů letos opět vyrazila na šňůru a na jedné z koncertních zastávek byl přítomen také tým magazínu Premier Guitar, jenž vyzpovídal techniky basisty Rexe Browna a kytaristy Zakka Wyldea, jenž v kapele nahradil svého zesnulého kamaráda Darrella "Dimebaga" Abbotta. Oba muzikanti si na turné připravili inovované sestavy a Wylde do svého pódiového rigu přidal i několik komponent, které jeho zvuk posunují blíže k Darrellovu typickému soundu.

Rex Brown

Baskytary

Gibson Rex Brown Thunderbird – signovaný celomahagonový model s palisandrovým hmatníkem, dvojicí aktivních snímačů EMG X, mechanikami Hipshot Mini-clovers a Drop D Xtenderem u struny E.

Epiphone Rex Brown Thunderbird – finančně vstřícnější alternativa s mahagonovým tělem, krkem lepeným z 9 vrstev Javoru a ořechu, hmatníkem z laurelu, mosazným ořechem, kobylkou Babicz FCH 3-Point a snímači Epiphone ProBucker 760 Bass.

Spector Euro 4 2008 – nástroj v původně bílé barvě později přestříkané černým lakem je osazen dvojicí aktivních snímačů EMG X PJX Ceramic PJ Bass.

Spector USA NS-5 2023 – pětistrunná varianta s javorovým topem v transparentním laku se dvěma humbuckery EMG 40DCX. Výše zmíněné nástroje mají navíc své zálohy. Na čtyřstrunných basách jsou nataženy struny Ernie Ball 2733 Hybrid Slinky Cobalt, pro pětistrunné verze jsou používány sety Ernie Ball 5-String Slinky Cobalt (.45-.130).

Zesilovače a boxy

Základ tvoří hlavy Ampeg SVT-4 Pro a pět zakázkových boxů Mesa Boogie 8x10 Traditional Powerhouse s custom reproduktory firmy Eminence. Dvojice zesilovačů Eich T1000 je napojena podlahové subwoofery Eich Bass Board, umožňující vnímat nízké frekvence celým tělem. Napájení je řešeno modelem Furman Voltage Regulator AR-20 Series II.

Rack

Dvoukanálový bezdrátový přijímač Shure AD4D, signálový manažer Radial JX44 V2, modul kontroleru RJM Effects Gizmo a distributor napájení od Radial Engineering doplňují pedály Origin Effects BassRig Super Vintage Bass Preamp, Origin Effects Cali76 Stacked Edition Dual-stage Compressor, noise gate Darkglass NSG a Noble Preamp DI.

Pedalboardy

Signál míří do ladičky Peterson StroboStomp HD, odkud pokračuje do MXR M287 Sub Octave Bass Fuzzu, zkreslovače Origin Effects DCX Bass Tone Shaper & Drive, wahu Morley Pro Series II Bass a druhého kvákadla Dunlop JCT95 Justin Chancellor Cry Baby. Druhý board je vyhrazen programovatelnému kontroleru RJM Mastermind GT a o kousek dál má své místo Moog Taurus III.

Zakk Wylde

Kytary

Vzhledem k tomu, že k Darrelovým kytarovým partům patří i divebombing dosahovaný pomocí uzamykatelného vibrata, zvolil Wylde na dané turné čtveřici svých signovaných modelů Wylde Audio Warhammer, které kromě podivného designu křížícího tvary Gibsonů SG a Flying V disponují vibratem Floyd Rose. Na Warhammerech jsou nataženy struny Dunlop DHCN1048 Heavy Core NPS (.010–.048).

Nástroje z dílen firmy Schecter mají mahagonové tělo s javorovým topem, ebenový hmatník, krk lepený ze tří kusů javoru a signované aktivní humbuckery EMG 81/85. Jedna z kytar dostala speciální povrchovou úpravu „Dean from Hell“, kterou na svých Washburnech používal Dimebag Darrell v dobách největší slávy Pantery. O lakování se opět postaral Matt „Chewy" Dezynski“, jenž v 90. letech obstarával design u Darellových kytar.

Zesilovače a boxy

Značka Wylde Audio je zastoupena také dvojicí hlav Master 100 (stereofonní režim), inspirovaných klasickým Marshallem JCM800, které jsou zapojeny do kabinetů Wylde Audio 4x12, osazených reproduktory Electro-Voice EVM12L Black Label Zakk Wylde 300W. Jako záloha slouží další WA Master 100 a letitý Marshall JCM 800 2203.

Rack

Na turné byl i bývalý Dimebagův technik Grady Champion, jenž přivezl Darellovy oblíbené rackové komponenty, zahrnující Aphex Aural Exciter Type C2 Model 104 with Big Bottom, starý MXR M126 Flanger/Doubler a noise gate Rocktron Hush Guitar Silencer. V racku stojícím za pódiem se nachází i nástrojový true-bypass selektor Radial BigShot I/O, switcher zesilovačů Lehle Little Dual II, přepínač efektové smyčky Radial BigShot EFX a pedály DigiTech Whammy, MXR Smart Gate nebo MXR Wylde Audio Chorus (vždy zapnutý). Efekty jsou napájeny prostřednictvím distributoru Voodoo Lab Pedal Power 3 Plus.

Pedalboard

Podobně jako většina ostatního gearu se i obsah Zakkova boardu nese především ve znamení jeho značky Wylde Audio, respektive efektů z produkce firem Jim Dunlop a MXR, což potvrzuje řetězec skládající se z rotovibu Dunlop ZW357 Zakk Wylde Signature, kvákadla Dunlop Wylde Audio Cry Baby, MXR Wylde Audio Phaseru, zkreslovače MXR Wylde Audio Overdrive, používaného pro nakopnutí vstupu aparátu, a standardního analogového delaye MXR Carbon Copy.

Tagy Pantera Zakk Wylde Rex Brown

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY