Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 01.02.2020 - 12:00

Futuristický koncept Roland GPX-F1 Facet Grand Piano

Skutečně unikátní piano s futuristickým designem odhalila na veletrhu NAMM společnost Roland. Linie modelu nesoucího označení GPX-F1 Facet Grand Piano jsou inspirovány strukturou krystalu a piano, jež působí jako by se vznášelo v prostoru, je vybaveno nejnovějším modelingovým enginem PPM (PureAcoustic Piano Modeling), speciálním ozvučným systémem a rozměrným displejem zabudovaným do stojanu nad klaviaturou.

Facet také umožňuje plynulý přístup k digitálnímu obsahu nebo online komunikaci a projekt se bude i nadále vyvíjet jako platforma, ukazující vizi budoucnosti klavíru z pohledu této japonské značky. Plně funkční koncept je založen na vítězném designu (Digital Piano Design Awards), který v roce 2015 představil návrhář Jon Chan Kim.

Vývojový tým odvedl nadstandardní práci a každý úhel složitého rámu šasi navrhoval s ohledem na výslednou zvukovou projekci. Ta je založena na systému APS (Acoustic Projection System), využívajícím ploché reproduktory uložené hluboko v základně skříně. Vzhledem k absenci konvenční ozvučné desky zvuk proudí vnějším rámem a poté se přes horní desku promítá směrem do publika.

Drivery jsou řešeny tak, aby obnovovaly zvukovou rezonanci obvykle vytvářenou rámem klasického klavíru, čemuž napomáhají také rezonátory zapuštěné do horního segmentu Facetu. Hráč má zvuk zprostředkován pomocí sestavy nearfieldů zachycujících také jemné nuance vznikající úderem kladívkové mechaniky na strunu. Podle slov výrobce je celá ozvučná kaskáda optimalizována pro poslech v různých prostorových úhlech.

Kromě zmíněného PureAcoustic Piano Modelingu byl do Facetu integrován systém Android podporující hlasovou asistenci Alexa, k dispozici je produkční aplikace Roland Zenbeats, piano lze použít jako kontroler pracující s protokolem MIDI 2.0 a vestavěný videoprojektor dokáže přenášet obraz na horní desku nástroje. Vizuální stránku Rolandu GPX-F1 Facet, jenž nebude v současné době nabízen k prodeji, přibližují přiložená videa.

Tagy Roland Roland GPX-F1 Facet Grand Piano
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY