Přejít k hlavnímu obsahu
Pam Rabbit je hostkou panelovky Jak vybudovat věrnou komunitu fanoušků v online světě. |  Foto: archiv umělkyně
Pam Rabbit je hostkou panelovky Jak vybudovat věrnou komunitu fanoušků v online světě. | Foto: archiv umělkyně
redakce -

Festiwallové workshopy: Chris Buck, Michal Pavlíček i panely Frontman live

Letošní Festiwall je neskutečně nadupaný v oblasti workshopů a panelových diskuzí. Od 9. do 11. září na vás v pražských Modřanech čekají dvě desítky inspirativních hodinovek v podání takových hvězd, jako je Chris Buck, Virgil Donati, ale i Michal Pavlíček nebo Petr Ostrouchov. Zásadní zářez na Festiwallu ve spolupráci se Svazem autorů a interpretů, MMF a SoundCzechem přinese v sérii panelových diskuzí Frontman Live také náš magazín. Přistupujete k hudbě profesionálně? Zvládáte nahrávání v domácím studiu? Dokážete se prostřednictvím hudby popasovat s vlastními traumaty? Umíte dobře budovat komunitu? A dá se hudbou ještě i dnes uživit? Pokud to s hudbou myslíte vážně, na Festiwallu byste neměli chybět.

Workshopy zahraničních hvězd: Chris Buck a Virgil Donati

Chris Buck je držitelem ocenění renomovaného magazínu Guitarist coby Nejlepší bluesový kytarista, Nejlepší popový kytarista i Nejlepší nový kytarista na scéně. Chris je také znám pro svou spolupráci se značkami Fender, Yamaha, Line6 či Ernie Ball. Jeho kytarový pořad na YouTube se může pyšnit více než 20 miliony zhlédnutí.

Zrovna tak podnětné může být setkání naživo s australským bubeníkem Virgilem Donatim, který od roku 2000 vystupuje spolu s klávesistou Derekem Sherinianem ve skupině Planet X a také v souboru CAB, který vede kytarista Alex Machacek. À propos, věděli jste, že v roce 2013 nahrál Virgil také album Aftershocks s Michaelem Kocábem?

Krabičky s Michalem Pavlíčkem a kouzlo barytonových kytar s Dr.Hyenikem

To už jsme ale krůček od Michala Pavlíčka. Ten pro Festiwall chystá workshop nazvaný Kytara a krabičky trochu jinak. Provede vás kytarovou psychedelií a sound designem. Těšit se můžete na rychlokurz v používání plejády krabiček například od EarthQuaker Devices, Empress Effects, Boss či Eventide a na živé ukázky hudby z inscenace Robot Radius, kterou uvedlo Národní divadlo.

Svůj zářez v této muzikantské sadě bude mít i Frontman v podobě workshopu Baritone Guitar Dreams multikytaristy Hynka „Dr.Hyenika“ Stančíka. Láká vás atraktivní svět hlubokých tónů barytonových kytar? V Hynkově unikátním workshopu se dozvíte vše potřebné pro úvodní ponor do svůdných hloubek kytarového zvuku a seznámíte se s největší soukromou sbírkou barytonových kytar v ČR. Přijďte si poslechnout i osahat různé typy barytonových kytar, speciální struny a ladění, snímače, vhodné efekty a pódiové zesilovače včetně prezentace značek Furch, Godin, Acus a Line6 i mnoha netradičních kytarových pomůcek.

Dr. Hyenik chystá Baritone Guitar Dreams. | Foto: archiv multikytaristy

Profi přístup k hudbě od A do Z

A jaké další vzdělávací aktivity vás na Festiwallu v rámci série Frontman Live čekají? Pod taktovkou moderátora Radka Pavloviče proběhne panelová diskuze Abeceda profesionálního přístupu k hudbě. Je houževnatost důležitější než talent? Jaké jsou nešvary české hudební scény? A proč řada muzikantů není schopná se prosadit, i když jejich hudbě nechybí parametry světovosti? Na čem můžete i jako neprofesionální hudebníci zapracovat?

Navazujeme tak na úspěšnou panelovou diskuzi Jak vymýtit amatérismus z české hudební scény, které se účastnili hudebníci Terezie Kovalová a Filip Vondrášek a hudební novinář Petr Frinta. Toho nyní v panelu nahradí publicista Jiří Vladimír Matýsek, za hudebníky se zúčastní Julie Dudová (VIAH). Vedle toho pro vás Radek ještě chystá panelovku SoundCzech Live: Průvodce evropskými hudebními konferencemi, které se zúčastní Dominika Kruchňová a Nikola Kandoussi (The Agony), jež na poslední chvíli se svým odlišným pohledem na věc nahradila původně avizovaného Filipa Faschingbauera (Lambda).

Muzikanti a duševní zdraví

Zažíváte jako muzikanti také traumata? A dokážete se s nimi prostřednictvím vlastní tvorby vyrovnat? Navštivte panelovku Muzikanti a trauma, hudba jako terapie pro její tvůrce, kterou povede náš šéfredaktor Zdeněk Neusar a jeho zástupkyně, editorka Anna Marie Hradecká, a zúčastní se jí hudebník Dominik Zezula (post-hudba, Děti mezi reprákama), hudebnice, terapeutka a koučka Aida Mujaćic a hudebnice Tereza Lavičková (teepee) a psycholog a hobby hudebník Jeroným Klimeš.

Máte doma studio? A mohli bychom ho vidět?

Pod taktovkou Frontmana se koná i workshop Abeceda nahrávání v domácím studiu lektora kytary a producenta Jana Sládka a zvukového inženýra a producenta Adama Pakosty. Vyberou pár písmen z abecedy a pár zkušeností s nahráváním doma. Cílem je vyhnout se všem úskalím a pořídit v domácím prostředí co nejlepší záznam vašich hudebních myšlenek. Určitě se zastaví u M jako mikrofonů, K jako kytar a P jako prostoru.

Nahoďte své sítě

Inspirativní bude i panelovka Frontmana Jak vybudovat věrnou komunitu fanoušků v online světě?, kterou povede Ricardo Delfino, jenž už si dříve vysloužil ostruhy na panelu Život hudebního manažera – tipy a triky. Společně s ním téma odmoderuje šéf sociálních sítí a rovněž redaktor Frontmana Vít Vojík. Jejich hosty budou Radek Vašíček (Musicraft), manažer MIKE ROFT Records (Calin, STEIN27, KOJO) David Kopecký a hudebnice Pam Rabbit.

Máte účet na všech možných sítích, ale přijde vám, že to k ničemu nevede? Posluchači nepřibývají na Spotify ani pod pódiem a vy se ptáte, zda to má vůbec ještě smysl? Praxí ostřílení panelisté proberou, jak v dnešní době efektivně používat všechny nástroje, které digitální prostředí nabízí a tvořit si tak komunitu fanoušků.

Hudba jako živnost v současném světě

Je v dnešní době možné uživit se hudbou se i bez velkého labelu a donátorů za zády? Jaké jsou další možnosti, jak vaši kapelu udržet ekonomicky v chodu? Přemýšlíte kreativně o merchandisingu a bookujete koncerty takovým způsobem, aby to dávalo smysl? Je možné ke kapele i v dnešních podmínkách přistoupit jako k firmě? A jaké jsou vyhlídky na příští roky?

Panel Dělání hudby v roce 2022: živobytí, nebo živoření? jsme připravili pro hudebníky, kteří se v digitální distribuci už trochu orientují, pravidelně koncertují a mají základní zkušenosti i v oblasti PR, a přesto jim ještě něco schází k tomu, aby se hudbou mohli začít opravdu živit. Moderovat bude šéf SAI a České obce hudební Jakub Nový a náš šéfredaktor Zdeněk Neusar, v panelu s nimi budou sedět Prokop Holoubek (Bumbum Satori, Midi Lidi), Kateřina Nováková (Championship Music) a hudebnice Bára Zmeková.

A to ještě zdaleka není všechno...

... co vás na letošním Festiwallu čeká. Dvě panelovky připravilo Music Managers Forum – téma Hudební manažeři 2023 s hostující Megi Samkovou odmoderuje Vojta Dohnal a téma Touring v zahraničí opečuje Vojta Kalina, jemuž jako hosté budou sekundovat promotér Dušan Svíba a hudebník Fanda Holý.

Svůj zářez Barevná symfonie bude mít v Modřanech i bubeník a perkusista Tokhi, řady Yamaha Montage 6/7/8 představí Martin Krópa Kryštof, workshop bluesové foukací harmoniky povede Matěj Ptaszek. V rámci Megaton Fashion Show parta ostřílených matadorů, Dan Kurz, Wojtěch Woody Troják a Mejla z Vypsané Fixy ukážou, jak nebýt průměrní, od bookletů až po trsátka.

Ani tím ale ještě nekončíme. Dva uznávaní čeští hudební producenti, Petr Ostrouchov a Lukáš Chromek, ve workshopu Co znamená hudební produkce? přiblíží, co znamená hudební produkce v praxi: jak uvést hudbu v život, čeho se vyvarovat, na co klást důraz, jak spolupracovat s hudebníky, jak zvládnout technickou stránku věci a jak fungovat v „šoubyznysu“.

A výše zmíněný Jakub Nový do panelovky nazvané Hudba, Národní plán obnovy a jak to spolu souvisí? přivede vedoucí pracovníky oddělení Kulturních a kreativních odvětví Ministerstva kultury, Adama Dvořáka a Pavla Zingla. Pohovoří o tom, že v rámci Národního plánu obnovy je na kulturu vyčleněno osm miliard korun, které přichází z Evropské unie. Jak se tato částka promítne do hudebního sektoru? Bude více klubů, zkušeben a koncertních sálů? Nebo se z peněz podpoří rozvoj nové tvorby? A kdo rozhoduje, kam tyto peníze půjdou?

A to jsme se ještě nebavili o muzice na Festiwallu, což je u nás v Česku aktuálně nejen největší český veletrh hudby a hudebních nástrojů, ale zároveň také nezaměnitelný třídenní hudební festival pro muzikanty. O víkendu 9. až 11. září se můžete těšit mimo jiné na Radim Hladík Tribute, brazilskou kytaristku Lari Basilio, Chrise Bucka s jeho kapelou Cardinal Black nebo německé death-jazzové buldozery Panzerballett s legendárním australským bubeníkem Virgilem Donatim. A samozřejmě nesmí chybět #kumšt live! Srdečně zveme!

Předprodej probíhá v síti TicketLIVE.

Tagy Festiwall Frontman live

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY