Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Hamerský - Út, 25.06.2019 - 08:00

FENDER SQUIER Classic Vibe 60s Jazzmaster LRL OW: něco za něco

Squier si už několik let drží vysoký kvalitativní standard. Žádná sleva ale není zadarmo, ani od krále low-endu. Třeba jinak docela povedený letošní Classic Vibe 60s Jazzmaster LRL OW hřeší na laciná dřeva.

Elegantnímu vzezření navzdory, použité materiály nástroj řadí automaticky do dolní nižší třídy. Perleť i želvovina jsou umělé, dřevo na tělo se vzalo z topolu a ne olše a ani na palisandr nebo aspoň pau ferro též nebyl rozpočet. Výrobce si tudíž vystačil s hmatníkem z fíkovníku, který bych také doporučoval časem vyměnit. V průběhu let může totiž toto sice odolné, ale pořád měkčí dřevo podléhat výrazné degradaci.

Na druhou stranu, levný hmatník kompenzuje nátěr javorového krku s výrazným podílem nitrolaku. Že propouští vzduch, a tedy vibrace poznáte takřka okamžitě. Kytara má opravdu výživný sustain, jen z avizovaného „jazzu“ toho mnoho nebude. Vyšší středy, které tovární AlNiCo snímače nabírají, spíš než jemný písek do malty připomínají hodně hrubý štěrk. Ale zase čím opovrhnou jazzmani, šikne se třeba britpopovým frajírkům z Manchesteru.

Předmětem dohadů by nebyl snad jedině herní komfort. Ergonomicky tvarované tělo a kobylkové kaménky nikde netlačí. Oběma táborům by rovněž určitě sedl univerzální zúžený céčkový profil krku a obligátní fenderovskými 648 milimetry menzury a rádiusem 9,5 palce.

Zato pro Jazzmaster zcela typické ovládání jako by rozmlouvalo každé většího šibování. Clona, volume a páka jednozvratného tremola jsou možná ještě v dosahu z kobylky. Jenomže třípolohový switch je odsunutý až na kraji dolního rohu. Také s druhým ovládáním, vypínačem kobylkového humbuckeru a kolečky hlasitosti a clony lze točit jedině před hraním a těžko během něj.

Jestli jsou víc Fenderovy Mexičani nebo „skéra“, nejspíš už zůstane předmětem vášnivých sporů. Tady však dávám za pravdu všem, kteří ve Squierech nepřestali vidět druhořadé Fendery. Classic Vibe 60s Jazzmaster LRL OW určitě je příjemná kytara se sympaticky obhroublým zvukem. Koupi ale velmi dobře zvažte, nemáte-li s Jazzmasterem větší zkušenost a peníze na nakupování levných věcí.

Tagy Fender Squier Squier FENDER SQUIER Classic Vibe 60s Jazzmaster LRL OW
Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY