Přejít k hlavnímu obsahu
Bohuslav Měřička -

ENGL E212VB PRO CABINET SLANTED

Stručně a krátce, představovat značku Engl asi nebude nutné. Tento německý výrobce kytarových aparátů působí na trhu již řadu let a není zde žádným nováčkem. Poslední dobou pozoruji, že do jeho řad přechází stále více a více věhlasných jmen. Engl jako jeden z mála výrobců, který vyrábí aparáty přímo v Německu, a to se samozřejmě projevuje na jejich kvalitě. K testu jsem si vybral zkosený kytarový reprobox Engl 2x12 E212VB Pro Cabinet.

Pojďme se podívat co náš čeká po rozbalení z krabice. Už první věc, která mě zaujala u Engla, je balení jednotlivých výrobků. Vše je precizně zabaleno do třívrstvého kartonu a řádně vycpáno. Po notném odhazovaní různých vycpávek na mě vykoukla černá koženka reproboxu. Vyprostit toho „cvalíka“ z krabice nebyl žádný med, protože ač se jedná o „dvoudvanáctku“ box má úctyhodných 35 kg. Ostatně kdo někdy stěhoval box od Engla, ví, o čem mluvím. Další věc co se nedá přehlédnout je černý, masivní „gril“, který chrání reproduktory, na němž se blýská chromované logo Engl. Jak jsem již řekl, jedná se o zkosený reprobox 2x12, jehož reproduktory jsou umístěny vertikálně nad sebou. Celý korpus boxu je vyroben ze 14 vrstvené sibiřské břízy a je potažen černou koženkou. Sibiřská bříza má výrazný vliv na dobrou akustiku boxu. Bedna je opařena kovovými rohy. Na bocích reproboxu jsou úchyty pro snadnější přenášení. Celá bedna je velmi masivní a snese i hrubší zacházení. Rebrobox je osazen dvěma reproduktory Celestion Vintage 30. Na zadní straně boxu je vstup a přepínač mezi mono a stereo.

Jak to hraje? Reprobox jsem zkoušel s hlavou Engl Thunder 50 a musím říct, že mě zvuk příjemně překvapil. Pro Engla je typický středový zvuk, který se dobře prosadí. Zvuk byl konkrétní hutný, průrazný, žádné šumy nebo brumy. Velkou výhodou je vertikální umístění reproduktorů, které skvěle vykryjí zvukovou stěnu za vámi. Opravdu se nemusíte bát, že se nebudete slyšet. Box bych doporučil k hlavám Engl Gigmaster, Screamer 50 a Thunder 50, protože lze tyto hlavy umístit na horní desku reproboxu (100watová hlava je širší než samotný reprobox) a skvěle spolu po zvukové i estetické stránce ladí.

Sečteno podtrženo tento kvalitní reprobox je určen každému, kdo nechce vláčet těžký 4x12 reprobox, ale nechce se vzdát zvukového pozadí, které 4x12 vytvoří. Určitě si tento box vyzkoušejte a zklamaní nebudete. Mínus je asi větší váha boxu v porovnání s jinými boxy 2x12. Je to taková malá daň za nekompromisní zvuk.

Technické údaje
• kytarový reprobox
• výkon: 120W mono, 2x 60W stereo
• impedance: 8 Ohm - mono, 2x 16 Ohm stereo
• reproduktory: 2x 12" Celestion Vintage 30
• kabinet: 14 vrstvá překližka ze sibiřské břízy
• vertikální
• zkosený kabinet

Rozměry a váha
• 60 x 75 x 36 cm
• 35 kg

Tagy ENGL E212VB PRO CABINET SLANTED

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY