Přejít k hlavnímu obsahu
Elbow baví na desáté řadovce od začátku do konce. | Foto: Press
Elbow baví na desáté řadovce od začátku do konce. | Foto: Press
Martin Hošna -

Elbow cestují v čase daleko od kytarového rocku

Na desáté řadovce se britští Elbow vzdálili nejdále od svých kytarových počátků. Album Audio Vertigo pohání hravé orchestrace, humorné a nostalgické verše o tragickém mládí i ponuré taneční rytmy.

Dlouho cestu ušli Elbow přes své počátky v post punku, indie popu a post rocku až k současnému experimentálnímu zvuku, který jen dokazuje, že formace dávno nezná hudebních hranic.

Nepředvídatelně a do jisté míry velice epicky ukazují Elbow svoje svaly hned v otvíráku Things I've Been Tell Myself For Years. Kolísavý rytmus s potemnělou basovou linkou a groovy špinavými kytarovými rytmy dělají z písničky nejdrsnější rockovou skladbu Elbow. Zdařilá samba zní z největšího hitu Lovers' Leap. Aroma tanečních sedmdesátých let tu vystupuje do popředí frázovitým projevem barytonového lídra Guye Garveyho, jehož vokální výkon doslova magnetizuje.

Prvky funku i archaického diska ve skladbě Balu energicky křičí v klávesových linkách, zatímco lounge jazz opojně ukolébává v písničce Poker Face, která jako by vypadla z pozdního období Beatles. Zlobivě a postpunkově zuří Elbow v triumfální písničce Good Blood Mexico City, aby se rozloučili v hořkosladkým a grandiózním finále From The River.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Z úst předáka Guye Garveyho, který svým zpěvem sní i baví zároveň, zní poetismus a jistá surrealita. Frustrace i černý humor, které panují v textech, sice determinují lidské vztahy. Jejich komplikovanost ale prodávají Elbow ve stručném a uhrančivém hudebním sdělení. K barevnému výslednému efektu Garveymu zdařile pomáhají i výteční spoluhráči z kapely. Jeho lyriku umocňují bujné orchestrace, nepředvídatelná instrumentace i rocková energie, s níž si Elbow pohrávají v každém taktu.

Elbow – Audio Vertigo

Elbow – Audio Vertigo

Universal Music, 00:47:10

indie rock/prog/post rock

75 %

Tagy Elbow Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY