Přejít k hlavnímu obsahu
Dva při tvorbě soundtracku nejčastěji používali kombinaci terénních nahrávek na diktafon (nádraží, prádelna, zkouška sirén, vodní elektrárna) s akustickými nástroji. | Ilustrace: Charles Games
Dva při tvorbě soundtracku nejčastěji používali kombinaci terénních nahrávek na diktafon (nádraží, prádelna, zkouška sirén, vodní elektrárna) s akustickými nástroji. | Ilustrace: Charles Games
redakce - Pá, 27.05.2022 - 14:30

DVA vydávají vážný herní soundtrack, doprovází atentát na Heydricha i odsun

Imaginativní autorská dvojice DVA, Jan Kratochvíl a Bára Ungerová, pravidelně spolupracuje s českými hernímu tvůrci. Po veselejší a hravější tvorbě právě vychází o poznání vážnější kolekce skladeb, kterou hudebníci vytvořili pro hry studia Charles Games. Oficiální soundtrack Attentat 1942 / Svoboda 1945: Liberation obsahující jedenáct melancholických, ale i znepokojivých skladeb, vydali v den 80. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora.

Album vzniklo pro potřeby ceněných historických adventur Attentat 1942 a Svoboda 1945: Liberation, které pokrývají období protektorátu a konce druhé světové války, včetně počátků kolektivizace. Hráči v nich prohledávají historické materiály, mluví s pamětníky a unikátním, detektivními hrami inspirovaným způsobem se dozvídají historické reálie.

Kromě pro DVA charakteristické práce s hlasem na oficiálním soundtracku uslyšíte modulovanou dechovku, ambientní a dronové plochy, harmonium nebo violoncello a zvonkohru.

Nejčastěji jsme používali kombinaci terénních nahrávek na diktafon (nádraží, prádelna, zkouška sirén, vodní elektrárna) s akustickými nástroji. Z dobových nástrojů jsme používali basklarinet, který pravděpodobně používala německá a po válce československá posádková hudba – Barbora Ungerová ho před lety koupila v jednom bazaru a je na něm dodnes vidět vyrytý rok 1939 a svastika, která pak byla ne úplně zdatně vybroušená,“ přibližuje tvůrčí proces Jan Kratochvíl. Pro něj i Báru Ungerovou jde o změnu nálady i přístupu. Vymýšlení herních soundtracků je úplně specifická disciplína, mně osobně připomíná hru s legem. Se DVA obecně hrajeme spíše radostnou hudbu. V případě Attentatu a Svobody pro nás byla velká výzva si vyzkoušet vymýšlení hudby závažné, temné,” vysvětluje Kratochvíl.

Pro nás je spolupráce s DVA radost. Hry jsou multimediální žánr a v případě Attentatu 1942 i Svobody 1945: Liberation je zvuk polovinou prožitku. Scény z protektorátu nebo vzpomínky na osvobození od nacistů DVA skvěle dokreslují, říká za Charles Games hlavní designér obou her Vít Šisler. DVA ve skladbách pro naše hry originálně kombinují historické nástroje a zvuky do formy, v níž se minulost odráží, ale stále zní moderně, uzavírá Šisler.

Soundtrack má stopáž 32 minut. Najdete ho na Spotify, Bandcampu a taky na herní platformě Steam.

Attentat 1942 je výpravná historická adventura studia Charles Games, která získala řadu mezinárodních ocenění, včetně České hry roku 2017 nebo nominace na Apple Design Award 2021. Dostupná je na mobilní telefony a tablety (iOS, Android), osobní počítače i Mac a nejnověji také na herní konzoli Nintendo Switch. Volné pokračování Svoboda 1945: Liberation pak obdrželo cenu za společenský dopad na prestižním brazilském BIG festivalu a zahrajete si ho na iOS, Androidu, Windows i Macu.

Tagy Dva

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY