Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Pá, 06.08.2021 - 00:01

Dva Straty Fender Custom Shop pro Adriana Belewa

Kytarista a zvukový experimentátor Adrian Belew představil na svém instagramovém profilu dvojici speciálních Stratocasterů, které mu na zakázku vyrobil Ron Thorn, šéf a Principal Master Builder Fenderova Custom Shopu. Červené a modře lakované superstraty doznaly oproti standardním sériím řady úprav, týkajících se především hardwaru a elektroniky, včetně snímače Sustainer, jenž najdeme např. i na čtyři roky staré signatuře Fender Ed O’Brien, navržené pro kytaristu kapely Radiohead.

Belew, který je znám svým působením u Franka Zappy, Davida Bowieho, Talking Heads nebo King Crimson, zvolil u svých modelů lipový korpus tvarovaný ve stylu řady Stratocaster American Ultra, radiálně řezaný javorový krk s C-profilem je k tělu připojen přes ergonomický spoj, hmatník ze stejného materiálu nabízí plošší radius 12 palců, nese 22 středně silných pražců z nerezové oceli a poziční značky mají v případě červené varianty identickou barvu.

Struny jsou usazeny ve vibratu VegaTrem VT, sestávajícím z kotvícího segmentu upevněném čtyřmi vruty a samostatné nasazovací ocelové základny opatřené podlouhlým břitem, jenž se zasouvá do štěrbiny pevného segmentu. Tím bylo ve srovnání s vibratem typu Synchronized dosaženo plynulejšího chodu a stabilnějšího ladění, zajišťovaného také uzamykatelnými strojky Sperzel a výškově nastavitelným ořechem L.S.R., využívajícím kuličková ložiska kopírující pohyb strun v nultém pražci, čímž je eliminováno nechtěné tření.

Stříbřitý pickguard je osazen kobylkovým humbuckerem DiMarzio Tone Zone DP155F poskytujícím dostatek basů a citlivou dynamickou odezvu, ve střední pozici je uložen single coil Fender Texas Special a u krku najdeme aktivní snímač Fernandes Sustainer, který podobně jako e-bow produkuje nekonečně dlouhý tón. Zmíněný systém je ovládán dvojicí páčkových spínačů pro aktivaci a výběr tří zvukových režimů.

Základní zapojení a ovladače jsou převzaty ze standardního Stratocasteru, typický vaničkový výstup nahradil konektor zapuštěný do spodního lubu těla a design dotváří hliníkové krytky potenciometrů nebo čepičky pětipolohového přepínače v barvě korpusu. Vzhledem k množství kladných ohlasů na oba zakázkové modely je možné, že Fender tyto nástroje v budoucnu zařadí do výroby ve formě Custom Shop signatur Adriana Belewa.

Tagy Fender Adrian Belew
Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY