Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Duální overdrive/distortion MXR FOD M251

Firma MXR uvedla na trh nový zkreslovací pedál FOD M251, který kombinuje emulace dvou modifikovaných kytarových amp stacků, vytuněných úpravou hot-rod navyšující míru gainu. Výsledkem paralelního propojení obou sekcí je široká škála zvuků a nadstandardní flexibilita umožňující i v domácím studiu využít způsob nahrávání odpovídající současnému záznamu dvojice různých zesilovačů, což je dnes v řadě klasických studiích běžnou součástí náběru kytarových partů.

Vývojáři MXR analyzovali zvukové vlastnosti a interakci moderně koncipovaného high-gainového aparátu a tradičněji znějícího zesilovače produkujícího masivní průrazný crunch sound. Aby se obě sekce ve výsledném mixu vzájemně optimálně doplňovaly, byly u první jednotky upozaděny středové frekvence a druhý okruh naopak disponuje zvýrazněnými středy.

U každého kanálu lze nezávisle nastavovat jeho hlasitost, knoflík Gain (+9 dB až +70 dB) byl přidružen k high-gainové jednotce, tónová clona je společná a potenciometr Blend slouží k plynulému nastavení poměru úrovní obou obvodů. Pro kytarový zvuk velmi důležitá středová pásma je možno následně upravovat pomocí globálního třípolohového páčkového přepínače s voicingovými mody Flat, Scoop (-8 dB / 1 kHz), Boost (+5 dB / 600 Hz).

Obvod Crunch má navíc vyhrazeny dva malé trimry, umístěné uvnitř pedálu, které slouží k nastavení míry zkreslení (+2 dB až +45 dB) a hlasitosti tohoto kanálu, takže vedle zmíněného parametru Blend lze detailněji přednastavit průběh vzájemného poměr obou větví, a uživatel si může přesně vyladit zvuk při použití slabších single coilů nebo silnějších pasivních či aktivních humbuckerů.

Analogový overdrive/distortion MXR FOD M251 s průměrným proudovým odběrem 11 mA napájí 9V baterie nebo adapter, nášlapný footswitch je zapojen v režimu true hardwire bypass, jenž při vypnutém efektu nijak neovlivňuje průchozí signál. Oficiální cena novinky se v případě americké části trhu pohybuje okolo 170 dolarů.

Tagy MXR MXR FOD M251

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY