Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Dopřejte si pohodlí: velký test kytarových podnožek

Ačkoliv je kytarová podnožka nejčastěji k vidění u kytaristů věnujících se tzv. klasické kytaře, svou službu může celkem dobře udělat i ostatním kytaristům. Jaká je nabídka, která podnožka se podobá středověké tortuře a na které budete mít naopak nožku jako na obláčku? Pro účely testu jsem si vybral 5 podnožek od rozličných výrobců a v různých cenových hladinách. Pro snazší orientaci jsem je v testu seřadil podle cen, od nejlevnější po nejdražší.

Soundsation SFS-100

Nejlevnější kytarová podnožka Soundsation SFS-100, nabízí jednoduché, celokovové provedení se snadným nastavením do čtyř poloh, což je pro běžné hraní myslím zcela dostačující. Plech použitý na její výrobu je přiměřeně silný a ještě o trochu silnější jsou pak nožky. Podnožka tedy působí vcelku odolným dojmem a jako jedinou slabinu pak vidím nýtované spoje, které prostě jako u všech podnožek podobné konstrukce dříve či později – v závislosti na kvalitě, vypoví službu. Problém je ovšem v případě potřeby poměrně snadno odstranitelný, přenýtování zvládne každý průměrně technicky nadaný jedinec a jede se dál. Jinak se podnožka nijak výrazně nekýve, drží stabilitu, protiskluzová guma na nášlapné ploše drží na svém místě a snad tam i nějaký čas vydrží. Při ceně činící necelých 190 korun se jedná o výrobek slušné kvality pro běžné, nenáročné použití.

Bespeco BP22N

O zhruba stokorunu je dražší podnožka Bespeco BP22N. I v tomto případě se jedná o celokovový výrobek, ovšem z na první pohled mnohem silnějšího plechu, co se týče nášlapné plochy a mnohem odolněji vypadajícími nýty na pohyblivých spojích. Oproti předchozímu modelu disponuje možností nastavení šesti poloh, což umožňuje mnohem lepší přizpůsobení individuální potřebě hráče. Gumová plocha je k základně přinýtovaná, což zabraňuje častému nešvaru – jejímu odlepování. Díky použitému silnějšímu plechu je podnožka těžší a tudíž stabilnější. Mezi další klady pak patří odlišně řešené nožky s gumovými botkami, které rovněž přispívají k mnohem větší stabilitě. Při své ceně těsně pod hranicí 300 korun je to asi žhavý kanditát na vítěze v kategorii cena vs. kvalita.

K&M Guitar Footrest

Velmi podobný dojem na mě udělala i podnožka K&M Guitar Footrest. Šest nastavitelných poloh, stabilní nožičky, ale o něco tenčí plech a slabší nýty u pohyblivých spojů, odsouvají tuto podnožku na nižší příčku. Vše sice funguje a drží jak má, ale v rámci objektivity je potřeba vzít v potaz i tyto faktory. Gumová plocha je pak pouze lepená, ale zase z o poznání kvalitnějšího materiálu než u obou předchozích modelů. Cena je shodná jako u Bespeco, tedy těsně po hranicí 300 korun.

Ibanez IFR50M

Model Ibanez IFR50M mě ze všech testovaných podnožek přišel jako nejméně povedený. I přes poměrně poctivé nýtování a kvalitní plech na mě působil tak trochu laciným dojmem, hlavně vzhledem k faktu, že jeho cena se blíží k hranici 400 korun. Gumová plocha nesla stopy po lepidle i tam, kde rozhodně nemá co dělat a působila (co se materiálu týče) značně podezřelým dojmem. Moc bych nedal za to, že se po pár týdnech či měsících používání začne drolit. Pokud se při hře v sedě příliš nenecháváte unést hrou a moc se nehýbete, podnožka relativně slouží tak, jak má, ale ve chvíli, kdy se do něj nohou trochu více opřete nebo se pohnete, ztrácí trochu na stabilitě, což vás nutí ji podvědomě nohou vyrovnávat, z čehož po čase celkem bolí koleno (alespoň tedy mě...).

Ortega OWFS-1NT

Nejdražším a také nejluxusnějším modelem je dřevěná podnožka Ortega OWFS-1NT, která nabízí sice obdobnou konstrukci, ale esteticky podstatně líbivější design. Podnožka je vyrobena z masivní břízy a robustní konstrukce zaručuje nejen její stabilitu, ale i velkou odolnost. Nabízí šest možností nastavení a i přes absenci gumové nášlapné plochy i botek na nožičkách, je podnožka velmi stabilní a pod nohou nikam neujíždí. Řemeslné zpracování je na velmi slušné úrovni a cena činící bezmála 600 korun je dle mého soudu zcela adekvátní kvalitě výrobku.

Nabídka kytarových podnožek je samozřejmě mnohem pestřejší a najdete v ní nejen ještě dražší a vychytanější modely, ale také podnožky za ceny mnohem nižší. Zde se jedná již většinou o „no name“ výrobky nevalné kvality a je zde potřeba mít se na pozoru. Taková podnožka vám hru na kytaru nejenže neusnadní, ale navíc vám přidělá pár starostí a nervů navíc. Uvedených pět modelů představuje ve všech případech slušnou kvalitu za rozumné peníze, která běžného uživatele jistě uspokojí. Mým favoritem je kromě poměrně luxusní Ortegy zejména podnožka Bespeco, která je skutečně asi ideálem v poměru ceny a kvality.

Tagy kytarové příslušenství kytarová podnožka Ortega OWFS-1NT K&M Guitar Footrest Ibanez IFR50M Bespeco BP22N Soundsation SFS-100

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY