Přejít k hlavnímu obsahu
redakce -

Dokáže basová kytara Fender usmířit národy?

Hudební festival Na jednom břehu se letos dočká několika premiér. World music festival se rozroste o Art & Food festival, pozve Báru Polákovou a poprvé zde zahrají přední umělci z Íránu a Izraele. Mottem letošního ročníku je proto název jedné ze skladeb legendárních J.A.R., která výročním koncertem v Hradci Králové oslaví třicetiny: „Dokáže basová kytara Fender usmířit národy?“ Součástí festivalu je i buskingová scéna pro mladé hudebníky.

Na hlavní scéně Letního kina Širák se vedle sebe objeví hudebníci z Íránu a Izraele. Ve festivalovém programu patrně nejvíce září hvězda izraelské indie rockové scény, The Paz Band s výtečnou Gal de Paz, přezdívanou „hebrejská Janis Joplin“, která se v Česku objeví poprvé. Už v dětství jí totiž uhranul syrový rock 60. let. Rytmy Blízkého východu, zvukem stostrunného cimbálu a ohromujícím hlasem íránské zpěvačky Elia Kamal zasvítí trio Light in Babylon. Podle fRoots Magazine je oslavou kosmopolitních tradic Istanbulu i sefardských židů a další ukázkou skvělé hudby, která právě teď vychází z východních Středomoří.

Česko-slovenskou hudbu letos zastoupí především třicetiletá legenda návykového funky J.A.R. a do Hradce zavítá také čerstvými cenami Anděl ověnčená Barbora Poláková & band, kladenské Zrní a v country podobě svého projektu YM brněnské Květy. S mnoha nástroji a přitom sám přicestuje sebesmyčkující orchestr Omnion Tomáše Reindla, jenž díky moderní elektronice míchá reálné zvuky Východu i Západu, alikvótní zpěv a beatbox. Zážitkem bude i set elektronického tria Slow Motion a přijedou i drsní bluesmani ze Slovenska Beans & Bullets, letošní vítězové odborné i divácké části soutěže Blues Aperitiv.

V lednu jsme dělali rozhovor s hlavní organizátorkou festivalu Markétou Součkovou. Ptali jsme se jí rovněž na to, jak je to s mottem festivalu vztahujícím se k baskytaře Fender. „Název téhle písně je velká nadsázka. J.A.R. ani já to nepovažujeme za skutečný motto. To je propojování žánrů, lidí, sociálních skupin i etnik a myslím, že na to po těch letech mám aspoň malý talent. To mě baví a připadá mi tvůrčí,“ uvedla v rozhovoru.


Sedmnáctý ročník festivalu proběhne ve dnech 24. a 25. května 2019 v Hradci Králové v Letním kině Širák. Po celou sobotu bude volně přístupný v parku Orlického nábřeží všem, kteří budou chtít spolu s hudební inspirací zažívat i světovou kuchyni, artistní vystoupení nebo hudební dílny pro dospělé i děti. 

Co je taky podstatné, Na jednom břehu není jen festival, ale způsob vnímání života, který reflektuje situaci ve společnosti. Dramaturgii vybírá nejen dle oblíbenosti, ale též na základě osobnosti a morálního kreditu samotných umělců. Dalším bonusem je otevřený prostor pro busking. „Buskingová scéna pro mladé umělce je místo pro volný hudební program po celou sobotu od 12 do 18 hodin. Festival nabízí zastřešené místo, ozvučení a diváky Art & Food festivalu. Upřednostňuje menší obsazení kapel nebo sólová vystoupení. Svoje nabídky můžete posílat během dubna na mail@najednombrehu.cz,“ doplňuje Martina. Za Frontmana i díky tomuhle přístupu dáváme festivalu palec nahoru. 

Více informací najdete na festivalovém webu www.najednombrehu.cz.

Tagy Na Jednom Břehu festivaly Martina Součková Fender busking

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY