Přejít k hlavnímu obsahu
ahmed -

Vinyla míří do regionů, zaměřuje se na smutek a depresi v dnešní hudbě

Témata úzkosti a deprese do hudebního mainstreamu donedávna nepatřila, smutek byl vázaný jen na zlomená srdce. Jak je to dnes, kdy hudba už není tolik v područí nahrávacích společností? Tohle téma řeší přednáška respektovaných publicistů Karla Veselého a Miloše Hrocha, připravovaná pod hlavičkou hudebních cen Vinyla. Organizátoři cen dále plánují koncerty, vedle Prahy a Brna se chystají do Ostravy, Znojma, Českých Budějovic nebo Veselí nad Moravou.

Členové Rady hudebních cen Vinyla Karel Veselý a Miloš Hroch v přednášce nazvané Všechny kočky jsou šedé cílí na všechny, které zajímají aktuální trendy v hudbě. Věnují se otázkám, kde se v popové hudbě berou deprese a proč je dnešní nezávislá hudba tolik posedlá smutkem. „Je to dáno celkovým duchem doby, frustrací z vývoje politiky i nejistotou z budoucnosti na více rovinách. Zároveň se na této ‚vlně‘ podepisuje také to, že hudba už není v područí nahrávacích společností a hudebníci si mohou vydávat co chtějí bez výraznějších zásahů – i díky tomu se podařilo normalizovat negativní pocity v popkultuře,“ vysvětluje Veselý, podle kterého je apokalyptické myšlení a beznaděj nutné nahradit novým optimismem a nadějí, jež v hudbě podle něj prezentují třeba David Byrne nebo Björk.

Veselý s Hrochem se svou přednáškou realizovanou pod hlavičkou hudebních cen Vinyla zavítají 10. října na pražský festival 4+4 dny v pohybu, 11. října do ostravského Plata a 23. října do českobudějovického Hyacinthu. Nejbližším vystoupením vztaženým k Vinyle je ale už v pátek 4. října koncert Ventolina a 1flfsoap ve Veselí nad Moravou. Následovat bude několik vystoupení v brněnském Kabinetu MÚZ, 9. října Five Seconds to Leave, 29. října Čáry života a Dné a 17. prosince B4 a Fotbal. Sestava kapel Manon Meurt Chief Bromden se chystá 6. prosince do Veselí nad Moravou a 13. prosince do Znojma.

Jedním z cílů organizátorů Vinyly je zařazování hudby do širšího společenského kontextu, poukázání na kvalitní hudební produkci a stírání hranic mezi mainstreamovou a alternativní hudbou. Umělci nominovaní za rok 2019 budou ohlášeni tradičně v první polovině prosince. „Chceme, aby Vinyla měla větší dosah, proto jsme se náš záběr rozhodli rozšířit a vyrazit více i do regionů. Veselý a Hroch patří k jádru našeho týmu a jejich názory jsou nám blízké, bylo přirozené spojit síly,“ dodává za koordinátory cen Vinyla Pavel Uretšlégr.

První podzimní doprovodné akce konané pod hlavičkou Vinyly už proběhly. Přednáška Všechny kočky jsou šedé se uskutečnila v Kyjově a Brně, kde se rovněž konal večer ze série Genot Centre Night. Vyhlašovací ceremoniál VIII.  ročníku hudebních cen Vinyla se letos uskutečnil 13. února 2019 pod taktovkou moderátora Petra Viziny. Posledními oceněnými za rok 2018 jsou Povodí Ohře (Deska roku), Bílej kluk (Objev roku) a aktivity nezávislé komunitní platformy ZVUK (Počin roku).

Aktuálně plánované akce Vinyly:
4. 10. Ventolin a 1flfsoap, Veselí nad Moravou – Kafé v kině
9. 10. Five Seconds to Leave, Brno – Kabinet MÚZ
10. 10. Miloš Hroch a Karel Veselý: Všechny kočky jsou šedé, Praha – Desfourský Palác
11. 10. Miloš Hroch a Karel Veselý: Všechny kočky jsou šedé, Ostrava – Plato
23. 10. Miloš Hroch a Karel Veselý: Všechny kočky jsou šedé, České Budějovice – Hyacinth
29. 10. Čáry života a Dné, Brno – Kabinet MÚZ
6. 12. Manon Meurt + Chief Bromden, Veselí nad Moravou – Kafé v kině
13. 12. Manon Meurt + Chief Bromden, Znojmo – Gogo Klub
17. 12. B4 + Fotbal

Tagy Vinyla

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

ahmed
Fanouškovské alter ego šéfredaktora. Zářezy najdete také na Radiu 1, festivalu…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY