Přejít k hlavnímu obsahu
Draimanovo lyrické poselství spolu s dynamickým groovem kapely jen tak nezestárne. | Foto: Press
Draimanovo lyrické poselství spolu s dynamickým groovem kapely jen tak nezestárne. | Foto: Press
Martin Hošna -

Disturbed přetavili strasti do úderného metalu

Současná špička moderního metalu obnovila na novém albu Divisive vášeň pro groove, těžké riffy a staccatový vokál. Disturbed hrají již dlouho na mainstreamovou jistotu, kterou neopustili ani v případě poslední řadové desky.

Podmanivá zvuková syntéza kapel Pantery, Tool a nu metalu nultých let padla na úrodnou půdu záhy po vydání debutu. Disturbed hrají v duchu mainstreamového metalu, který kreativně posouvají dopředu, dělají šikovné kompromisy; je nesporné, že úspěch očekávají i od osmé desky, jejíž název frontman David Draiman odvozuje od „světa děsných sraček, v nichž žijeme“. Negace, šířící se nekontrolovaně především po sociálních sítích (a tudíž je stále horší a horší), je zde tedy jako nosné téma všudypřítomná.

Hned otvírák Hey You není nic jiného než svalnatá hymna plná toho nejlepšího, co Disturbed umějí. Skákavý perkusivní rytmus, industriální aroma, chytlavý refrén. Rychlopalné vokální staccato – Draimanovo poznávací znamení – tu reinkarnuje rané skladby Disturbed, které bořily hitparády před patnácti lety.

Bouřlivý riff a křiklavý refrén vládne v Bad Guy, přesvědčivě válcuje ušní bubínky skrze zkreslené power akordy a dunivé dvojkopáky. Agrese tu má ale svůj vytříbený vkus; produkce je puntičkářsky vyšperkovaná k dokonalosti, refrény mají stadionový feeling, střední tempo doplňuje vypravěčský vokál, který ale zbytečně nekáže, spíš naštvaně promlouvá. Dojde i na klasickou power baladu Don't Tell Me, v níž vedle Draimana září Ann Wilsonová z kapely Heart. Uprostřed desky tak společně vytvořili epickou zadumanou oddechovku.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Velké harmonické mezihry, explozivní kytarové riffy, výbušné a promyšlené texty; Disturbed jsou zpět a na rozdíl od předešlého počinu tu je minimum „měkkých“ skladeb. Album Divisive je rovnováha mezi kontrastními styly, které Disturbed produkují. V pravý čas přeruší skladbu zlé kvílivé kytarové sólo, bitvy mezi impulzivními bicími a kytarovými stěny posluchače baví a je jedno, že jsou již na základě diskografie kapely předvídatelné. Akordová posloupnost A, B, C a D Dana Donegana je podkladem pro jeho osobitý hráčský styl a využití různých riffů. Draimanovo lyrické poselství spolu s dynamickým groovem kapely jen tak nezestárne.

Disturbed – Divisive

Disturbed – Divisive

Reprise Records, 00:37:59

Metal

70 %

Tagy Disturbed Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY