Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 09.03.2021 - 00:01

Digitální piana Roland řady FP-X

Digitální piana z edice Roland FP najdeme v mnoha domácnostech po celém světě a k podobnému úspěchu má nyní našlápnuto také nová série FP-X, sestávající z modelů FP-30X, FP-60X a vlajkové lodi FP-90X. U této trojice se pokročilé zvukové moduly setkávají s osvědčenými klaviaturami, širokou nabídkou rejstříků jdoucích nad rámec akustických pian a samozřejmě tradiční kvalitou, díky níž se japonská značka dlouhodobě řadí mezi lídry daného segmentu.

Finančně nejdostupnější verze FP-30X je postavena na enginu SuperNATURAL s maximální polyfonií 256 hlasů, klaviatura PHA-4 Standard nabízí 88 kláves potažených věrnou imitací slonoviny, nastavitelné jsou mody Split, Dual, Twin Piano, citlivost, a součástí navázanou na chování mechaniky je i parametr Escapement, simulující jemný protitlak při jemném či pomalém stisku klávesy, což je u klasického nástroje způsobeno uvolněním struny před úderem kladívka.

Banka obsahuje celkem 56 základních presetů (12 x piano, 20 x el. piano a 24 dalších zvuků), připravena je nahrávací jednotka, několik efektů, metronom, transpozice, ladění referenčního tónu, metronom apod. Pro cvičení techniky jsou integrovány i songy, využít lze bezdrátové audio připojení pomocí Bluetooth 3.0 a ozvučení obstarává systém o výkonu 2 x 11 W s dvojicí reproduktorů (průměr 12 cm).

Na zadním panelu najdeme dvě zdířky pro pedály (Damper, Sostenuto, Soft), duální audio výstupy, porty USB-A, USB-B, dva sluchátkové stereo jacky (3.5 + 6.3 mm) a konektor AC adapteru. MIDI komunikaci zajišťuje Bluetooh 4.0 a výrobce samozřejmě podpořil editaci a další prvky dvojicí aplikací Piano Every Day a Piano Designer, fungujících na platformách Android / iOS.

Model FP-60X sdílí s „třícítkou“ stejný typ enginu i klaviatury, která ovšem dostala širší možnosti nastavení, presety byly navýšeny na 93 položek (16 x piano, 18 x el. piano, 18 x varhany, 27 x strings/pad, synthy, bicí sety, SFX atd.), výstupy sluchátek disponují funkcí Headphones 3D Ambience, na výběr je třípásmový digitální ekvalizer a dozvuky zahrnuté pod kategoriemi Studio, Lounge, Concert Hall, Cathedra. Připojit je možno také mikrofon, v jehož signálové cestě je umístěn kompresor, echo či doubling, na 2 x 13 W byl navýšen výkon zesilovače, a uživatel najde v balení damper pedál DP-10.

Luxusněji pojaté piano FP-90X využívá engin s nejnovější technologií PureAcoustic Piano Modeling poskytující reálnou odezvu, klávesy hybridní klaviatury PHA-50 kombinují dřevo a speciální plastovou směs, u pianových zvuků neexistuje žádná limitace polyfonie, výraznější je nabídka efektů PureAcoustic Ambience, nově implementován byl sluchátkový okruh Headphones Acoustic Projection, konektory MIDI In / Out nebo posílený koncový zesilovač o výkonu 2 x 25 W + 2 x 5 W, jenž je kromě dvou středobasových měničů napojen i výškové tweetery.

Piana ze série Roland FP-X jsou vyráběna v klasickém černém nebo bílém provedení, součástí dodávky je v případě modelu FP-X30 napájecí adapter, stojánek na noty a externí přepínač DP-2, který u zbývajících verzí nahradil damper pedál DP-10. Případný zájemce si může dokoupit gig bag, různé typy stojanů, footswitch, expression pedál apod.

Rozměry, hmotnost a ceny

Roland FP-30X: 1300 x 284 x 151 mm, 14.8 kg, cca 18000 Kč
Roland FP-60X: 1291 x 344 x 126 mm, 19.3 kg, cca 28200 Kč
Roland FP-90X: 1340 x 390 x 136 mm, 23.6 kg, cca 47000 Kč

Tagy Roland Roland FP-30X Roland FP-60X Roland FP-90X
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY