Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Digitální mixpulty Yamaha DM3S a DM3-D

Slovo „kompaktní“ je často spojováno s omezeními a v oblasti profesionálního ozvučování znamená mnohdy určité kompromisy, ať už ve funkčnosti, konektivitě či kvalitě zvuku. Nová řada digitálních mixážních pultů Yamaha DM3, zastoupená modely DM3S a DM3-D, tento stereotyp boří a nabízí rychlé a snadné nastavení, ovládání i funkce na špičkové úrovni pro koncertní i studiové aplikace, streamování, domácí nahrávání, hudební produkci apod. Výrobce o nové edici tvrdí, že daná kombinace nemá u žádného jiného mixážního pultu této velikosti obdoby.

Obě verze sdílejí design, velikost i základní koncepci, přičemž varianta DM3-D přidává rozhraní Dante (etherCON: Primary/Secondary, 16in / 16 out). Každý pult je vybaven multidotykovým barevným displejem s úhlopříčkou 9 palců, stejný počtem tahových faderů v konfiguraci 8+1, enkoderem Touch & Turn pro editaci většiny operací, a samozřejmě pokročilým zpracováním signálu podporujícím vzorkovací frekvence 48/96 kHz.

Využít lze šestnáct mikrofonních/linkových vstupů (12x XLR + 4x combo XLR/TRS), osm XLR výstupů (XLR), stejný počet DCA grup s funkcí Roll-out, osmnáct dalších vstupů a výstupů obstarává USB port, připravena je efektová sekce s celkem osmnácti položkami (REV HD, REV R3 apod.) a v neposlední řadě i grafické ekvalizery přiřaditelné ke kanálům 1 – 6 a ke stereo větvím.

Rychle přístupná je i zdířka sluchátek s vlastním potenciometrem úrovně, nechybí bussy 1x stereo, 6x mix, 2x FX a 2x Matrix. Vybírat je možno z více než 200 předvoleb pro vstupní kanály, které pokrývají vše od vokálů až po bicí soupravy, na jejichž vývoji spolupracovala Yamaha s týmy firem jako jsou Audio-Technica, FitEar, Sennheiser, Shure, Ultimate Ears a Westone Laboratories.

Výrobce si pohlídal také nadstandardních výstupní flexibilitu, zahrnující presety pro různé reproduktorové systémy a in-ear monitory, například Ultimate Ears, s několika variantami, které odpovídají různým prostředím a velikostem místností. Všechny tyto předvolby lze použít buď v originální formě, nebo mohou složit jako skvělý výchozí bod pro ruční doladění. Nastavení vytvořená z předvoleb či zcela nezávisle lze také uložit jako další presety.

Pulty podporují širokou škálu aplikací pomáhající uživatelům reagovat podle situace, včetně softwaru DM3 Editor, který umožňuje dokončit nastavení před vystoupením, aplikace DM3 StageMix pro dálkové ovládání mixů řady DM3 z pódia, či MonitorMixu, zajišťující účinkujícím nastavit si monitoring podle vlastních potřeb.

Rozměry, hmotnost a oficiální ceny

Yamaha DM3S: 455 x 320 x 140 mm, 6.5 kg, cca 1700 dolarů

Yamaha DM3-D: 455 x 320 x 140 mm, 6.5 kg, cca 2000 dolarů

Tagy Yamaha Yamaha DM3S Yamaha DM3-D

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY