Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - St, 20.10.2021 - 00:01

Desktopový looper Boss RC-505mkII

Model RC-505 od firmy Boss, který byl uveden na trh v roce 2013, dostává inovovaného následovníka v podobě modelu RC-505mkII. Vícestopý looper, určený především beatboxerům, zpěvákům a dalším vokálním interpretům, má stejně jako předchůdce desktopovou formu s ručním ovládáním a v celosvětové distribuci se objeví v řádu několika měsíců. Záhajení prodeje bude předcházet soutěž SBX Kickback Battle, které se díky spolupráci s největší beatboxovou platformou Swissbeatbox zúčastní přední jména daného stylu, jež budou na této akci používat prototypy nové verze RC-505mkII.

Druhá generace úspěšného Loop Stationu nabízí pět současně použitelných tracků s vyhrazenými ovládacími prvky a nezávislými fadery hlasitosti, které jsou nyní mechanicky odolnější a mají delší dráhu pro přesnější nastavení. K dispozici jsou sekce Input FX a Track FX, každá se čtyřmi simultánními efekty a stejným počtem rychle přístupných presetových bank.

Obě FX jednotky mají přizpůsobitelná tlačítka pro každou stopu, Input FX disponuje 49 typy efektů, zatímco Track FX obsahuje 53 položek a navíc jsou zde dva master efekty, takže potenciál pro úpravu vokálních linek je skutečně velkorysý. Úložiště poskytuje celkem 99 pamětí, z nichž každá zvládne pět stop, vlastní nastavení efektů či playbacku, různé přiřazení funkcí ovládacích prvků a další parametry. Smyčky lze synchronizovat s více než 200 vestavěnými rytmickými patterny a 16 bicími sadami.

Dalším praktickým přírůstkem je tlačítko Mark Back, přinášející větší flexibilitu funkcí undo/redo při samotném hraní. Co se týká konektivity, k dispozici jsou dva mikrofonní XLR vstupy s fantomovým napájením, dva páry stereofonních linkových vstupů a tři páry stereofonních linkových výstupů. Instalována je dvojice zdířek Ctl/Exp, z nichž každá může podporovat až dva nožní spínače nebo expression pedál. Nechybí DIN konektory MIDI In/Out a sluchátkový TRS vstup.

Samozřejmostí je port USB-B, umožňující zálohování dat, import/export smyček pomocí aplikace Boss Tone Studio a import patternů prostřednictvím firemního softwaru RC Rhythm Converter. Pokročilý looper Boss RC-505mkII o rozměrech 420 x 234 x 67 mm a hmotnosti 1.8 kg má proudový odběr cca 0.9 až 1.0 ampéru (s aktivovaným fantomem) a je napájen AC adapterem. Oficiální česká cena modelu, pracujícího při přehrávání a rekordingu s audio formátem WAV (44.1 kHz, 32-bit) by se měla pohybovat okolo hranice 15700 Kč včetně napěťového zdroje.

Tagy boss Boss RC-505mkII

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY