Přejít k hlavnímu obsahu
Martin Hošna - Po, 18.04.2022 - 12:00

Degradace natočila bezkonkurenční punk rockový nářez

Ostravské hudební podhoubí vyplivlo zajímavou desku Last Soul kapely Degradace, na které naleznete to nejlepší, co nabízí současný punk'n'roll: ostré riffy, barevnou nástrojovou instrumentaci a vybroušenou produkci.

Degradace na to jde chytře. Po dvaceti letech fungování ví, že se nic nesmí nechat náhodě. Ze všech skladeb čiší punková drzost, rytmika má správně nadupaný charakter a nechybí slušivá kytarová sóla bez rockových klišé a absurdních onanií.

Otvírák Lost Souls i následující How Long? valí basovou linku hlučně před sebou. Degradace zvukově připomene devadesátky v jejich největší slávě. Hymnické sbory, krátká, ale úderná kytarová sóla, naléhavě nasraný vokál – to je přímo učebnice současného punk rocku, který nikdy nezestárne. Taková je i česky nazpívaná Máš svůj svět, rádoby generační protest song, který si možná umí udělat legraci i ze sebe sama (Ne, nejsi jeden z nich). Následující Všechno bude fajn se vlní v podmanivém tempu à la Foo Fighters s optimistickým vzkazem, že vždycky nějak bylo a zase bude fajn. Platí tu přitom stejná rada jako u předchozí písně: hlavní je udržet si vnitřní rovnováhu.

Druhá polovina alba je ještě zajímavější. Degradace je silná v kramflecích i v jemných stylových odbočkách, jakou je punk'n'rollová Don't Let Them s hlasitým refrénem nebo Fix It, založená na pomalém, ale zároveň řádně útočném riffu. O vlastním dvacetiletém výročí si Degradace napsala písničku TOP 20, kterou vysvětluje i dvojjazyčnou variantu desky (A teď si cestujem i po zahraničí/We don't undesrstand the lyrics!/na nás anglicky křičí). Finále v podobě baladické 5 AM Eyes za podpory ženského vokálu ukazuje Degradaci i z druhé, akustické stránky, v níž je cítit odkaz dávného New Yorku i Ivana Krále.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Deska je nazpívaná z poloviny česky a z poloviny anglicky. Těžko soudit, která poloha sluší kapele víc. Písničky budou fungovat na výbornou bez ohledu na to, kde zazní. Jsou totiž vypilované do absolutní dokonalosti. Kvartet ve složení Rudee (zpěv, baskytara), Tommy Heroin (kytara, zpěv), Alec Munro (kytara, zpěv) a Rob (bicí) je hráčsky každým coulem profesionální a v písničkách je patrná euforie z muzicírování. Svět, v němž Degradace žije, s námi kapela sdílí skrze poctivý rock'n'roll. A to je fajn.

Degradace - Last Soul

Degradace – Last Soul

Papagájův hlasatel, 34:35

Punk rock

80 %

Tagy Degradace Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY