Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 13.02.2020 - 00:01

Debut baskytar značky Ashdown

Společnost Ashdown Engineering se na trhu doposud profilovala jako tradiční výrobce zesilovačů, komb, boxů nebo efektů, což samozřejmě působilo dojmem, že firma nemá žádné ambice vstupovat do nástrojového segmentu. Letošní veletrh NAMM ale potvrdil, že opak je pravdou. Ashdown zde představil basy z edicí Low Rider, Saint, Arc a Grail, u jejichž zrodu stál designer Dan Lakin, spoluzakladatel značek Lakland nebo Dan Lakin Basses, které mají s výrobou baskytar více než dostatečné zkušenosti.

Společným jmenovatelem všech sérií je korpus z výběrové lehké olše, šroubovaný krk z jednoho kusu javoru napuštěného olejem Birchwood-Casey, duální výztuha, palisandrový hmatník o radiusu 10 palců s 20 středně silnými pražci, kostěný nultý pražec a menzura 34 palců.

Nástroje využívají licencované ladicí strojky Hipshot Ultra-Lte s třílistými rondely a subtilnějšími mechanikami, kobylky Wilkinson s mosaznými kameny a popruhové zámky Strap Locks značky Dunlop, která dodala i tovární struny. Hardware má chromovanou úpravu.

Ashdown Low Rider vychází tvarově z Gibsonu Thunderbird a je osazen dvojicí humbuckerů ve stylu Music Man, ovládaných samostatnými hlasitostmi a společnou tónovou clonou.

Ashdown Saint s liniemi připomínajícími design nástrojů firmy Reverend disponuje singlovým kobylkovým snímačem Jazz Bass a středním půleným singlem ála Precision, elektronika je identická jako u verze Low Rider.

Ashdown Arc je další variací na nestárnoucí Fender Precision, čemuž odpovídá i osazení jedním půleným single coilem P-Style Split a ovladači v podobě hlasitosti a tónové clony od firmy CTS s odporem 250 kOhm.

Ashdown Grail je inspirován Fenderem Jazz Bass a měl by být dostupný ve čtyř nebo pětistrunné variantě včetně provedení se zkrácenou menzurou. Přenos zvuku zajišťují dva singlové snímače J-Style doplněné samostatnými hlasitostmi a clonou.

Basy z nové kolekce Ashdown Engineering budou nabízeny v červeném, modrém, bílém, stříbrném nebo černém provedení a identickou barvou jsou lakovány také hlavice, jejichž tvar je kombinací designu používaného u modelů Lakland a Music Man. Ceny startují na cca 900 librách a končí u částky 1050 liber.

Tagy Ashdown Ashdown Low Rider Ashdown Saint Ashdown Arc Ashdown Grail

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY