Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Pá, 08.07.2022 - 00:01

Cort X700 Duality II: upgrade populární „sekery“ progrockerů

Moderní modely z kytarové edice X firmy Cort si na trhu nevedou vůbec špatně, což je i případ superstratu X700 Duality, který před časem dostal nástupce nesoucího prosté označení Cort X700 Duality II. Nová vlajková loď daného nástrojového segmentu sice sdílí se svým předchůdcem ostře řezané tvary korpusu, ale korejský výrobce se rozhodl změnit materiál těla a přidává i aktivní snímače z produkce firmy Fishman. Pro skalní příznivce Cortu a neochvějné estéty by mohla mít určitou váhu také informace, že značka zde použila inovované „Next Gen“ logo, které podle jejího názoru dokonale doplňuje agresivní styl sérií X a KX.

Oproti jasanové základně korpusu u starší verze byl zvolen masivní mahagon, čímž samozřejmě došlo k částečnému posunu ve frekvenční odezvě a ataku výsledného tónu. Naopak zůstal top z výběrového javoru s plamínkovou kresbou i ergonomický spoj šroubovaného krku. Ten je lepen ze dvou kusů odolného dřeva panga panga a centrálního javorového přířezu.

Ebenový hmatník opatřený větším radiusem 15.75 palců (cca 400 mm) nabízí 24 silných jumbo pražců z nerezové oceli, luxusně působící abalonové značky a také luminiscenční poziční body zapuštěné do horní hmatníkové hrany. Menzura nástroje byla vyměřena na standardních 25.5 palců (648 mm) a ořech má šířku 43 mm.

Struny kotví ve firemním vibratu Cort CFA-III, vyráběného technikou vstřikování kovu v kombinaci s nerezovou ocelí využitou pro sedla, desku a blok. Ladění zajišťují kvalitní uzamykatelné strojky s odstupňovanou délkou hřídelí a hardware dostal chromovaný povrch.

Důležitou změnu představuje dvojice aktivních humbuckerů Fishman Open Core Classic s bílými cívkami, napojená na společnou hlasitost, tónovou clonu s push/pull aktivací voicingových modů a pětipolohový nožový super-switch, disponující následujícími konfiguracemi: pol. 1 – kobylkový HB / Voice 1 nebo Voice 2, pol. 2 – vnitřní cívky obou HB / Voice 3, pol. 3 – kobylkový HB + krkový HB  / Voice 1 nebo Voice 2, pol. 4 – krkový HB / Voice 3 se zvýrazněnými výškami, pol. 5 – krkový HB / Voice 1 nebo Voice 2.

Obvod napájí jedna 9V baterie, jejíž šachta je umístěna na zadní straně těla, instalované logaritmické potenciometry mají z důvodu použité elektroniky impedanci pouhých 25 kOhm, tedy identickou hodnotu jako většina snímačových systémů firmy EMG. Prémiový model Cort X700 Duality II je dostupný v elegantních transparentních lacích Lava Burst nebo Polar Ice Burst, oficiální česká cena se pohybuje okolo hranice 30000 Kč včetně gig bagu.

Tagy Cort Cort X700 Duality II

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY