Přejít k hlavnímu obsahu
Skupina Coheed and Cambria vytvořila dokonalé album, které si buď zamilujete na první dobrou, nebo ho po prvním poslechu zavrhnete. | Foto: Alexandra Gavillet
Skupina Coheed and Cambria vytvořila dokonalé album, které si buď zamilujete na první dobrou, nebo ho po prvním poslechu zavrhnete. | Foto: Alexandra Gavillet
Martin Hošna - Po, 04.07.2022 - 12:00

Coheed and Cambria stvořili podmanivé progrockové dílo

S desátou nahrávkou Vaxis II: A Widow Of The Waking Mind se Coheed and Cambria vrátili ke své vesmírné sáze, v níž to hudebními fantaziemi, nečekanými kytarovými sóly i chytlavými jamy jen hýří.

Vesmírný multimediální příběh Coheed and Cambria pečlivě buduje už od roku 2002. Každým dalším albem přidávají hudebníci něco do konceptuálního sci-fi, které zahrnuje kromě hudebních nosičů také řadu komiksů, novel nebo videohru pro iOS. Ve věku superhrdinských komerčních slepenců běžících na streamovacích televizních kanálech se toto úsilí musí jen a jen vyplatit.

Epické vyprávění pod přezdívkou „The Amory Wars“ tu rozvijí nenasytné drama, které by se po rozklíčování řady postav a dějů dalo shrnout do prosté věty: milenecký pár je na útěku před tyranskou mocí a jejich novým nebezpečným přírůstkem. Jsou tu lovci odměn, droidi, zkrátka pravěká fantazie Hvězdných válek.

Vaxis II je vlastně prequelem předchozí desky Vaxis I, přičemž frontman a hlavní mozek kapely Claudius Sanchez přesně ví, jak příběh neustále rozvíjet, aby nebyl jen opakováním klišovitých témat, a to hlavně hudebně.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Vaxis II posouvá kapelu do ještě odvážnějších hudebních poloh. Sem tam se vrhnou do dance-punkové diskotéky (A Disappearing Act), progrockové kytary a rytmika s popovou rétorikou řádí v písni Rise, Nainasha (Cut The Cord), arénové hymny zní ve velkém aranžmá ve skladbách Blood, Love Murder One, Beautiful Losers.

Album je to ale jinak optimistické, do temných konjuktur se Coheed and Cambria pouští jen zřídka. Tapisérie nových hudebních zvuků dominuje hned v otvíráku The Embers of Fire, který má až vítězoslavnou náladu, ale i v dalších následujících písních.

Tvrdý rock hraje prim v Shoulders, houževnatou rytmickou práci nabídne singl Comatose s řezavými riffy a dvouoktávovými svody. Jak dokonale skloubit dynamiku s instrumentací ukáže jednak track Ladders of Supremecy, ale i titulní a závěrečná skladba Window of the Waking Mind, ohromný hudební epos, v němž se kapitola uzavírá jemnou orchestrací, doprovodnou akustikou, arpeggii i tvrdými kytarovými mezihrami, speedmetalovým běsněním a na závěr syntezátorovou odysseou.

Skupina Coheed and Cambria vytvořila dokonalé album, které si buď zamilujete na první dobrou, nebo ho po prvním poslechu zavrhnete.

Coheed and Camria - Vaxis II: A Window of the Waking Mind

Coheed and Cambria – Vaxis II: A Window Of The Waking Mind

Roadrunner Records, 53:08

Prog rock

80 %

Tagy Coheed and Cambria Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY