Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 03.08.2019 - 00:08

Co poslouchala posádka Apolla 11 při cestě na Měsíc

Datum 21. července 1969 je v historii kosmonautiky zapsáno zlatým písmem. Právě v tento den stanul astronaut Neil Armstrong jako první člověk na povrchu Měsíce a pronesl slavnou větu: „Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo.“ Posádka se po návratu z úspěšné mise stala hvězdami první velikosti a musela čelit řadě otázek nejen technického charakteru. Jeden z poměrně častých dotazů se týkal výběru hudby, kterou trio ve složení Armstrong, Buzz Aldrin a Michael Collins v Apollu 11 poslouchalo.

Agentura NASA vybavila astronauty malým kazetovým magnetofonem Sony TC-50, předchůdcem pozdějších Walkmanů, který primárně sloužil k zaznamenávání pracovních poznámek a ve druhém sledu umožňoval posádce zpříjemnit si několikadenní misi poslechem hudby. Jaký tedy byl základní playlist odlehčující napjatou atmosféru v kokpitu lodi?

Kromě Armstrongovy oblíbené Novosvětské symfonie Antonína Dvořáka nesměl chybět stylový song Fly Me to the Moon swingového krále Franka Sinatry, balada People nazpívaná Barbrou Streisand, Spinning Wheel od Blood Sweat & Tears, Everybody’s Gone to the Moon Jonathana Kinga, už jen vzhledem k názvu muselo samozřejmě dojít i na album Music out of the Moon Samuela Hoffmana a při zpáteční cestě zněla folková Mother Country Johna Stewarta.

Výčet všech vybraných songů či alb je mnohem širší a řadu z nich si vytížení astronauti nestihli během mise ani poslechnout. Zlomek půlstoletí starého „vesmírného“ playlistu přináší přiložená videa.

Tagy Apollo 11 hudba
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY